Β’ ΕΣΚΑΣΕ Α’ ΟΜΙΛΟΣ: ΟΙΝΟΦΥΤΑ-ΕΡΕΤΡΙΑ 41-43

Β’ ΕΣΚΑΣΕ Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Μεγάλο διπλό!

ΟΙΝΟΦΥΤΑ-ΕΡΕΤΡΙΑ 41-43

Μπορεί το θέαμα να μην ήταν καλό, μπορεί το σκορ να κρατήθηκε σε πολύ χαμηλά επίπεδα, αλλά οι νίκες είναι αυτές που μετράνε και σήμερα η Ερέτρια πέτυχε μια από αυτές που μετράνε ιδιαίτερα στο πρωτάθλημα, καθώς ήρθε εκτός έδρας και συγκεκριμένα επί των Οινοφύτων με 41-43!

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και πήραν το σπουδαίο διπλό με τις δύο ομάδες πάντως να δείχνουν πως ακόμα δεν είναι έτοιμες μετά και τις πολλές αλλαγές στα ρόστερ τους στη διάρκεια των μεταγραφών.

Οι δύο ομάδες ήταν διαρκώς κοντά στο σκορ με την πρώτη περίοδο να βρίσκει τους φιλοξενούμενους μπροστά με 9-15 και το ημίχρονο ισόπαλες τος δύο ομάδες με 24-24.

Στη γ΄περίοδο τα Οινόφυτα ξέφυγαν με 39-32 με τον Βεζυρτζόγλου να βρίσκει διαδρόμους προς το καλάθι της Ερέτριας αλλά η τελευταία και κρίσιμη περίοδος ανήκε στους φιλοξενούμενους.

Η Ερέτρια περιόρισε τον Βεζυρτζόγλου με πολύ καλή άμυνα του Κοκκάλα, πέτυχε ένα επιμέρους σκορ 2-11 για να επικρατήσει τελικά με 41-43 με τις δύο ομάδες να δίνουν ρεσιτάλ αστοχίας. Τα Οινόφυτα πέτυχαν μόλις 2 πόντους ενώ η Ερέτρια μπορεί να έβαλε 11, αλλά είχε σε αυτό το διάστημα 2-15 βολές!

Διαιτητές: Τσάλλας-Μαμασούκα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-15, 24-24, 39-32, 41-43.

ΟΙΝΟΦΥΤΑ (Χρήστου-Παπαϊωάννου): Καλαμάρας, Γλωσσίδης 2, Λάμπρου, Καραμπιτσάκος 5, Αντωνίου 2, Αργυρός 4, Βεζυρτζόγλου 14 (1), Μουτάφης, Καναβάκης 3 (1), Γιακουμάκης 7 (2), Κεραμάρης 2, Σκλιάς 2.

ΕΡΕΤΡΙΑ (Κόντος-Κατέβας): Μπέκος, Ψωμάς 2, Τσακάλης 6 (2), Κοκκάλας 3, Αλιάϊ, Γρουντάς Ανδρ., Γουρνής 1, Βαλκάνος, Μπαλάφας 7, Ρήγας 13 (2), Ωραιόπουλος 2, Τουλουμτζής 9.