Β’ ΕΣΚΑΣΕ Α’ ΟΜΙΛΟΣ: Α.Ο.ΚΥΜΗΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 59-54

Β’ ΕΣΚΑΣΕ Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Μεγάλη νίκη!

Α.Ο.ΚΥΜΗΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 59-54

Σπουδαία επικράτηση στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος για την Κύμη που επικράτησε στο ντέρμπι της αγωνιστικής του Απόλλωνα Χαλκίδας με 59-54 μετά από μια δυνατή μονομαχία που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Η Κύμη με μπροστάρη τον Κικίδη που πέτυχε 17 πόντους, έφτασε στη νίκη απέναντι σε ένα αντίπαλο που ναι μεν είναι νεοφώτιστος στην κατηγορία, αλλά έχει αποκτήσει αρκετούς έμπειρους και συνάμα καλούς παίκτες.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν ιδανικό για τον Απόλλωνα που προηγήθηκε με 0-8 και 5-13 αλλά όχι και η συνέχεια.

Η ομάδα του Τάσου Γεωργίου ισορρόπησε τον αγώνα, προηγήθηκε στο ημίχρονο με 25-24 και στη συνέχεια κατάφερε να πάρει μια διαφορά 4-5 πόντων που διατήρησε μέχρι τέλους για να επικρατήσει τελικά με 59-54.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Αρτσίτας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 5-13, 20-11, 23-16, 11-14.

Α.Ο.ΚΥΜΗΣ (Γεωργίου): Τσαράγκας 1, Τσιαχτάνης 14, Θωμάς 3 (1), Δημητρός Νικ., Σταύρου 15 (3), Στόϊκος 4, Κεράτσας 5 (1), Κικίδης 17 (2).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκλιάτης): Λυμπερόπουλος, Τζάνος 10, Ιντζίδης 3 (1), Καψούλης 18, Πούλος 7 (1), Σότο, Γιακομίδης 7 (2), Ανδρέου 4, Μανωλης 5 (1), Τσώκος 2.