Α ΕΣΚΑΣΕ

Μεγάλο διπλό στην παράταση ο Γ.Σ.Ιτέας!

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ-Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ 75-81

Νίκη-θρίαμβος για την Ιτέα μέσα στη Λιβαδειά, με την ομάδα του Μωραϊτη να κερδίζει στην παράταση τον Απόλλωνα Λιβαδειάς με 75-81 πετυχαίνοντας μια νίκη από αυτές που μπορούν να κάνουν τη διαφορά στην κατηγορία!

Το ροζ φύλλο αγώνος άλλαξε πολλές φορές χέρια για να καταλήξει τελικά στην…τσέπη του Μωραϊτη που είδε την ομάδα του να βγάζει πάθος και πείσμα κερδίζοντας μέσα σε μια δύσκολη έδρα.

Η Ιτέα με αυτό το διπλό έφτασε στο 2/2 στο πρωτάθλημα ενώ για τον Απόλλωνα αυτή η ήττα ήταν πισωγύρισμα δεδομένου ότι ο Ροζάνας είχε αυτό το ματς στα υποψήφια για νίκες.

Στον αγώνα τώρα που… έσπαγε καρδιές, ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 7-0 αλλά γρήγορα η Ιτέα πήρε τον έλεγχο για να προηγηθεί στην πρώτη περίοδο με 17-22.

Στη β’ περίοδο οι γηπεδούχοι έπαιξαν για αρκετή ώρα χωρίς τους Τερματζίδη και Σκαλτσά που είχαν φορτωθεί με φάουλ και η Ιτέα που πίεσε στην άμυνα και έκλεψε μπάλες κατάφερε να πάει στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 28-40.

Με την έναρξη του 3ου 10λεπτου, ο Απόλλωνας πέτυχε 3/3 τρίποντα και με ένα γρήγορο 9-0 μείωσε σε 37-40 μπαίνοντας για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης.

Από εκεί και έπειτα το μεγάλο ντέρμπι όπως αποδείχθηκε της αγωνιστικής πήγε στον πόντο, για να φτάσουμε στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα.

Η Ιτέα έδειχνε να κρατάει τη νίκη στα χέρια της όταν προηγήθηκε με 66-69 στα 6′ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και με τον Κουτρόγιαννο να έχει κερδίσει φάουλ και βολές.

Ο νεαρός παίκτης της Ιτέας όμως είχε 0/2 και σαν να μην έφτανε αυτό ο Αποστολίδης με buzzer-beater στην εκπνοή ισοφάρισε σε 69-69 οδηγώντας το ντέρμπι στην παράταση!

Εκεί ο Απόλλωνας χωρίς τους Τερματζίδη και Σκαλτσά που είχαν αποβληθεί με 5 φάουλ έπαιξε άμυνα ζώνης και ο Πράππας με 2 τρίποντα και ο Ευθυμίου με ένα ακόμα έδωσαν αέρα νίκης στην ομάδα του Μωραϊτη που τελικά επικράτησε με 75-81!

Διαιτητές: Ντάνος-Χαϊνά.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-22, 28-40, 50-58, 69-69 (καν.διάρκεια), 75-81 (τελ.αποτελ.).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Ροζάνας):Γιαμάς, Κοτσαδάμ, Αντωνίου 17 (2), Τερματζίδης 7 (2), Κουβάρας 19 (2), Ζάμπας 2, Αποστολίδης 5 (1), Σταμέλος, Γίτσας 3 (1), Αλεξόπουλος, Καρφάκης 14, Σκαλτσάς 8.

ΙΤΕΑ (Μωραϊτης): Δαλούκας 2, Αγγελόπουλος 3 (1), Μπαντέλας 10 (1), Πασαλιμανιώτης, Παπαθεοχάρης 7 (1), Γεωργαντάς 22, Πράππας 12 (4), Ευθυμίου 15 (3), Πετράκος, Παρασκευόπουλος 6 (1), Κουτρόγιαννος 5 (1), Κοντογιάννης.