Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΜΑΚΑΡΟΣ-ΜΑΛΕΣΙΝΑ 50-65

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Μεγάλο διπλό!

ΜΑΚΑΡΟΣ-ΜΑΛΕΣΙΝΑ 50-65

Σπουδαίο διπλό για τη Μαλεσίνα που πέρασε νικηφόρα από την Άμφισσα κερδίζοντας τον Μάκαρο με 65-50.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και έφτασαν δίκαια στην επικράτηση, ενώ ο Μάκαρος που συνεχίζει στο πρωτάθλημα χωρίς ακόμα να έχει γευτεί τη χαρά της νίκης, τα έχει και με την…ατυχία του καθώς στην πρώτη φάση του αγώνα έπαθε θλάση ο Αμπλάς με αποτέλεσμα να μην παίξει στο υπόλοιπο της αναμέτρησης…

Παρότι λοιπόν η Άμφισσα καιγόταν για τη νίκη, η Μαλεσίνα ήταν αυτή που έφυγε νικήτρια από το ‘Χριστολιάς’. Μια δίκαιη νίκη για την ομάδα του Θάνου αφού σε όλο το παιχνίδι ήταν μπροστά στο σκορ.  Η  Μαλεσίνα εκμεταλλεύτηκε το γεγονός και με επιθετικό όπλο στο πρώτο ημίχρονο το Συριστρατίδη πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 22 -36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Άμφισσα έπαιξε καλή άμυνα και κατόρθωσε να μειώσει τη διαφορά στους επτά πόντους. Στο δ΄δεκάλεπτο η Μαλεσίνα βρήκε λύσεις με τους Κανακάρη και Κατσαγάνη και έφτασε δίκαια στη νίκη αφού στα κρίσιμα σημεία έβαλε το σουτ που έπρεπε και πήρε και κρίσιμα επιθετικά ρημπάουντ .

Ο Μάκαρος, πλήρωσε την πρόωρη αποχώρηση του Αμπλά και πρέπει τώρα να περιμένει το επόμενο παιχνίδι για να πάρει το πρώτο του ροζ φύλλο αγώνος.  Η Μαλεσίνα με αυτή τη νίκη σίγουρα βάζει τις βάσεις για την τετράδα του πρωταθλήματος.

Από το Μάκαρο, Νασάκης και Χατζηστάμου ξεχώρισαν, ενώ από τη Μαλεσίνα ο Συριστρατίδης στο πρώτο ημίχρονο έδωσε λύσεις, αλλά τα κρίσιμα καλάθια επιτεύχθηκαν από τους Κανακάρη και Κατσαγάνη.

Διαιτητές: Ντάνος-Ζάχος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-20, 14-16, 18-11, 10-18.

ΜΑΚΑΡΟΣ (Παπούλιας): Τσικνής,  Νασάκης 20 (1), Οικονόμου 2, Βουρνούς, Αμπλάς, Φουσέκης 2, Χατζηστάμου 17 (1), Ματζίνος, Μαργώνης, Μουτζούρης, Τσιγουρής, Γιαννακόπουλος 10 (1).

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Θάνος): Κατσαγάνης 17, Κανακάρης 10 (2), Γάτος 7 (1), Βίγγος 1, Παπαδημητρίου 7 (1), Ψωρομύτας 2, Συριστρατίδης 21 (4), Τούντας, Ανθόπουλος, Βουδούρης, Φιλιππόπουλος, Δήμου.