Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ-Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ 70-71

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Τεράστιο διπλό!

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ-Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ 70-71

Τη σπουδαιότερη νίκη της μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα πέτυχε η Ιτέα που πέρασε μέσα από την Ιστιαία επικρατώντας στο θρίλερ της αγωνιστικής του Τελεθριακού με 71-70!

Ένα ματς από αυτά που ξεχωρίζουν το μπάσκετ από τα υπόλοιπα αθλήματα, ένα ντέρμπι που αν στο μπάσκετ υπήρχε ισοπαλία θα ήταν το δικαιότερο αποτέλεσμα…

Η ομάδα του Μωραϊτη όμως, με τον Γεωργαντά να πετυχαίνει το καλάθι της νίκης πήρε το διπλό και αν μη τι άλλο πλέον, αλλάζουν και οι στόχοι της ομάδας, καθώς η σωτηρία δίνει τη θέση της ενδεχομένως και στην είσοδο στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος!

Τι έγινε τώρα στο φινάλε του μεγάλου ντέρμπι. Ο Μητρόπουλος με 2/2 βολές μετά από αντιαθλητικό φάουλ έδωσε το προβάδισμα στον Τελεθριακό (70-69).  Στα 20′ δευτερόλεπτα, ο Μπαντελάς με ασίστ έδωσε στον Γεωργαντά που πέτυχε το καλάθι κερδίζοντας και το φάουλ!

Αστόχησε στη βολή και με το σκορ 70-71 οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την κρισιμότερη επίθεση του αγώνα. Ο Μητρόπουλος όμως αστόχησε στο τρίποντο και ο Μπαντελάς οδηγήθηκε στις βολές στο 1′ δευτερόλεπτο πριν τη λήξη. Έχασε την πρώτη, αστόχησε και στη δεύτερη ώστε να μην δοθεί δυνατότητα επίθεσης στον Τελεθριακό και η Ιτέα κάπως έτσι πανηγύρισε το μεγαλύτερο φετινό της διπλό.

Όσο για το υπόλοιπο ματς, πήγε με εξαίρεση την πρώτη περίοδο επίσης στον πόντο. Ο Τελεθριακός ξεκίνησε εντυπωσιακά και προηγήθηκε με 11-1 και 16-6, η Ιτέα μάζεψε τη διαφορά μετά την πρώτη περίοδο (22-14) για να κριθούν τα πάντα όπως αναφέραμε στα τελευταία δευτερόλεπτα…

Παράπονα από τη διαιτησία είχαν οι γηπεδούχοι.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Χαϊνά.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-14, 17-23, 17-18, 14-16.

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Δαδίτσιος): Μέτα 1, Ρουμελιώτης Θ. 10 (2), Παπαθανασίου 6 (2), Ιωακείμ 4, Μητρόπουλος 15 (3), Κουμπές 4, Δήμου 8, Φακίτσας 4, Τριανταφύλλου 17, Χατζής, Ρουμελιώτης Αν., Τσιτούμης.

Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Μωραϊτης): Παγώνης, Δαλούκας 3 (1), Μπαντελάς 14 (8 ασ.), Γεωργαντάς 16, Κοντογιάννης, Αγγελόπουλος 7 (1), Πράππας, Ευθυμίου 20 (3), Παπαδρόσος, Παπαθεοχάρης 9 (3), Κουτρόγιαννος 2, Πασαλιμανιώτης.