Uncategorized Α ΕΣΚΑΣΕ

Στην 7η στροφή η Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Στα μισά του πρώτου γύρου έφτασε το πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας και το ενδιαφέρον παραμένει αμείωτο καθώς τα πάντα είναι ανοιχτά σε όλα τα μέτωπα.

Στην κορυφή ο Ερμής Σχηματαρίου, ο μόνος αήττητος στο πρωτάθλημα, ταξιδεύει σήμερα στο Μαρτίνο ως αναμφισβήτητο φαβορί, για να αντιμετωπίσει την Προοδευτική που πάντως στην έδρα της μόνο εύκολος αντίπαλος δεν είναι, ιδίως αν κάποιος την υποτιμήσει.

Το ένα από τα μεγάλα ματς της αγωνιστικής γίνεται στην Ιστιαία και μάλιστα ανοίγει την αυλαία της 7η μέρας, καθώς ο αγώνας αρχίζει στις 3:15 μ.μ.

Αντίπαλοι οι δύο ομάδες-εκπλήξεις της φετινής Α’ κατηγορίας, ο Τελεθριακός που μόλις την περασμένη αγωνιστική γνώρισε την πρώτη του ήττα από την Παναγίτσα και η Ιτέα που επίσης, έχει μια μόλις ήττα στο Σχηματάρι.

Το άλλο μεγάλο ντέρμπι σήμερα γίνεται στη Θήβα. Ο Άρης που φέτος δείχνει ικανός για το κάτι παραπάνω, υποδέχεται την Παναγίτσα που ξεκίνησε ως το μεγάλο φαβορί, αλλά οι δύο ήττες από Ιτέα και Σχηματάρι την έφεραν πίσω. Ο νικητής σίγουρα θα αποκτήσει προβάδισμα για τη συνέχεια σε ένα ντέρμπι που εκ΄πρώτης όψης μοιάζει ανοιχτό και απρόβλεπτο.

Η Αυλίδα θέλει να επιστρέψει στο δρόμο των επιτυχιών και μάλλον θα το πετύχει καθώς απέναντί της θα βρει τον ουραγό Μώλο.

Σπουδαίο παιχνίδι και στην Άμφισσα, εκεί που ο Μάκαρος θα επιδιώξει να πάρει τη 2η φετινή του νίκη και την πρώτη στο γήπεδό του απέναντι στον Απόλλωνα Λιβαδειάς που είναι από τις ομάδες που μπορούν να κάνουν τη ζημιά.

Στις 19:00 τέλος, στο κλειστό της Πειραϊκής η ΑΓΕΧ υποδέχεται τη Μαλεσίνα σε μια επίσης ενδιαφέρουσα αναμέτρηση ανάμεσα στην ομάδα του Βελισσαράκου που δείχνει σε πολύ κατάσταση και τους ‘κιτρινόμαυρους’ που προέρχονται από σερί νικών έχοντας βάλει σε πρώτη φάση ως στόχο την είσοδό τους στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος.

 

15:15 Κλειστό Ιστιαίας ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ-Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Σπυρόπουλος-Χαϊνά)

18:00 Κλειστό Θήβας ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ-ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Κοτσιμπός-Ντάνος)

18:00 Κλειστό Αυλίδας Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ-ΜΩΛΟΣ (Βαρσαμάς-Σοφόπουλος)

18:00 Κλειστό Άμφισσας ΜΑΚΑΡΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Μαμασούκα-Μασλατζίδης Ι.)

18:00 Κλειστό Μαρτίνου ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ-ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χουγιάζος-Ζάχος)

19:30 Κλειστό Πειραϊκής ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Τσάλλας-Γερονικολός)

 

Α’ ΕΣΚΑΣΕ ΑΓΩΝΕΣ ΒΑΘΜΟΙ ΝΙΚΕΣ ΗΤΤΕΣ ΥΠΕΡ ΚΑΤΑ
ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤ. 6 12 6 0 498 386
ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ 6 11 5 1 428 327
Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ 6 11 5 1 489 404
ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 6 11 5 1 436 388
ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ 6 10 4 2 421 355
 ΜΑΛΕΣΙΝΑ 6 10 4 2 408 365
ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΟΣ 6 8 2 4 366 398
Γ.Σ. ΑΥΛΙΔΑΣ 6 8 2 4 344 362
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔ. 6 7 1 5 351 452
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 6 7 1 5 355 439
ΜΑΚΑΡΟΣ ΑΜΦ. 6 7 1 5 375 423
ΜΩΛΟΣ 6 6 0 6 337 509

 

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (26/11)

Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ-ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ-ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ-ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ-ΜΑΚΑΡΟΣ

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ-Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ

ΜΩΛΟΣ-ΜΑΛΕΣΙΝΑ

 

Σχετικά άρθρα

Covid-19: Παράταση στο lockdown (τουλάχιστον) έως 8/3 στην Εύβοια! Στο ”κόκκινο” και ο Δήμος Λοκρών!

pannikolaou

Εκλογές Ομοσπονδιών: Ο τρόπος διεξαγωγής τους με την ψηφιακή κάλπη ”Ζευς”

pannikolaou

Μέχρι 26/2 οι δηλώσεις συμμετοχής αντιπροσώπων των σωματείων για τις εκλογές της ΕΟΚ

pannikolaou