Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ-ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ 70-57

Τρίποντη εκτέλεση από τον Πράππα!

Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ-ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ 70-57

Το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής βρήκε νικήτρια την Ιτέα με 70-57, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη δια χειρός Πράππα που πέτυχε 7 (!) τρίποντα, εκ των οποίων τα 3 μαζεμένα μετά το 58-54!

Πάντως, δεν έλειψαν τα επεισόδια και οι διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων για μερίδα του κόσμου των γηπεδούχων που ξεπέρασαν τα εσκαμμένα, με αποτέλεσμα να διακοπεί προσωρινά ο αγώνας…

Ο Άρης προηγήθηκε μόνο μια φορά στο ματς, στην αρχή με 3-4, με την Ιτέα να έχει στο υπόλοιπο διάστημα εκείνη το πάνω χέρι.

Στη β’ περίοδο οι παίκτες του Μωραϊτη ξέφυγαν με +12 αλλά γρήγορα ο Άρης με πρωταγωνιστή τον Μανώλα που έκανε το καλύτερο φετινό του αγώνα, μείωσαν σε 32-30.

Η Ιτέα ξέφυγε με 52-41 αλλά και πάλι ο Άρης έδωσε την απάντησή του επιστρέφοντας στον αγώνα (58-54). Κάπου εκεί όμως ήταν η ώρα του Πράππα, που με 3 διαδοχικά τρίποντα έδωσε αέρα νίκη στην ομάδα του που τελικά επικράτησε με 70-57.

Στα αξιοσημείωτα, η αποβολή με 2η τεχνική ποινή του Τσιρόπουλου στη δ’ περίοδο και η επίθεση που δέχθηκε από τους φιλάθλους των γηπεδούχων, κάτι που έχει γραφτεί στο φύλλο αγώνος από τους διαιτητές της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Γερονικολός-Σοφόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-12, 32-30, 52-41, 70-57.

Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Μωραϊτης): Παγώνης 4, Δαλούκας 2, Μπαντελάς 6, Γεωργαντάς 20, Κοντογιάννης 5, Αγγελόπουλος, Πράππας 21 (7/11 τριπ.), Ευθυμίου 9, Παπαθεοχάρης 3, Παρασκευόπουλος, Κουτρόγιαννος, Πασαλιμανιώτης.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Γερμανός-Κουτσοβασίλης): Καραδόπουλος, Βλάχος, Ματσαγγούρας, Γκόλιας 12, Σκυριανός 4, Τσιρόπουλος, Κλούρας, Μανώλας 28 (3), Χαρίσης 4, Ευγενίου, Ψαριανός 9.