Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ-Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ 71-59

Επιστροφή στις νίκες!

Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ-Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ 71-59

Στην έδρα της και στις νίκες επέστρεψε η Ιτέα που επικράτησε με 71-59 της Αυλίδας, ξεπερνώντας έτσι την ήττα και πάνω απ’ όλα την κακή εμφάνιση της περασμένης εβδομάδας στο τοπικό ντέρμπι με τον Μάκαρο Άμφισσας.

Οι παίκτες του Μωραϊτη με κύριο χαρακτηριστικό για μια ακόμα φορά την πιεστική τους άμυνα κατάφεραν να φτάσουν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνος απέναντι σε μια ομάδα όπως είναι η Αυλίδα, που το τελευταίο διάστημα βρίσκεται σε αγωνιστική άνοδο.

Η Ιτέα ξεκίνησε καλύτερα, προηγήθηκε νωρίς με 8 πόντους διαφορά, αλλά η Αυλίδα επέστρεψε άμεσα με το πρώτο 10λεπτο να τελειώνει με 17-13.

Το ημίχρονο βρήκε την Ιτέα μπροστά με 36-32, με την Αυλίδα να ανεβάζει την απόδοσή της στη συνέχεια προσπερνώντας στο σκορ και δείχνοντας ικανή για την έκπληξη.

Με καλή άμυνα όμως, η Ιτέα πήρε άμεσα τον έλεγχο ξεφεύγοντας με 47-38 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στη γ’περίοδο για την ομάδα του Μωραϊτη.

Στο τελευταίο 10λεπτο η Ιτέα διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας κατακτώντας τελικά τη νίκη με 71-59.

Κορυφαίος με διαφορά για την Ιτέα ο νεαρός Παγώνης με 13 (1) πόντους.

Για την πολύ καλή Αυλίδα, ξεχώρισαν οι Γκολιάς και Κατσούλας.

Διαιτητές: Ντάνος-Ζάχος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-13, 19-19, 17-10, 18-17.

Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Μωραϊτης): Παγώνης 13 (1), Δαλούκας 6 (1), Μπαντελάς 2, Γεωργαντάς 18, Κοντογιάννης 2, Αγγελόπουλος, Πράππας 7 (2), Ευθυμίου 9 (1), Πετράκος, Παρασκευόπουλος 6, Κουτρόγιαννος 5 (1), Παπαθεοχάρης 3 (1).

Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ (Τομαράς-Φραγκούλης): Γκολιάς 12 (1), Σπύρου, Σέφκας 8 (2), Αχματιώτης 4 (1), Κατσούλας 20, Τσατσαρώνης 2, Αγγελής, Κωνσταντόπουλος 8, Καρλής, Τζεβελέκος, Βασιλείου 3.