Γ ΕΘΝΙΚΗ

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Νίκες για Κάδμο και Λοκρό!

Σε μια αγωνιστική με αρκετές αναβολές λόγω της απεργίας της ΠΝΟ, οι ομάδες της Ένωσης συνέχισαν με 2 νίκες και μια ήττα. Συγκεκριμένα, ο Κάδμος πέρασε με το διπλό από το Μαρούσι νικώντας τη Νίκη με 72-59 ενώ ο Λοκρός συνέχισε τη φετινή εκπληκτική πορεία του με μια ακόμα νίκη, αυτή τη φορά απέναντι στον Πόλις Καλλιθέας με 77-63.

Αντίθετα, ο Έσπερος Λαμίας που είχε και το δυσκολότερο έργο παίζοντας εκτός έδρας με τον Διαγόρα που είναι εκ των φαβορί για άνοδο, ηττήθηκε με 89-70.

ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΚΑΔΜΟΣ ΘΗΒΩΝ 59-72

Ο Κάδμος δεν ξεκίνησε καλά, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με 45-32 αλλά για μια ακόμα φορά με πολύ καλή απόδοση στο β’ 20λεπτο πήρε τελικά το διπλό επικρατώντας της Νίκης Αμαρουσίου με 72-59.Το δίδυμο Μπένου Χαρατσή ξεχώρισε με 22 και 23 πόντους αντίστοιχα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-15, 45-32, 52-56, 59-72.
Διαιτητές: Χριστινάκης-Σωτηρέλης.
ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (Χρυσόγελος): Μπατής, Κοροπούλης 12 (1), Οικονόμου 12, Κοντογιάννης 13, Σιμιτζής 7 (1), Τσέκενης Γ. 1, Χαραλάμπης, Σκούταρης 11 (3), Τσέκενης Α. 1, Σιδέρης, Ευαγγελούλης, Αγγέλης 3.
ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου): Σκεμπές 3 (1), Πανταζής 6, Γκρινιάρης 7, Νικολάου, Παπαδάκης, Χαράτσης 22 (3), Τσαπρούνης 4, Τσιριμώκος 7 (1), Μπένος 23, Σπηλιόπουλος.

ΛΟΚΡΟΣ-ΠΟΛΙΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 77-63

Με κορυφαίο τον Κοσμετάτο ο Λοκρός πέτυχε μια ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα της Γ΄Εθνικής επικρατώντας αυτή τη φορά του Πόλις Καλλιθέας με 77-63.

Μετά την πρώτη περίοδο η ομάδα του Ζαρονικόλα πήρε διαφορά ασφαλείας στο σκορ την οποία και διατήρησε μέχρι τέλους παραμένοντας με αυτή τη νίκη στην 3η θέση της βαθμολογίας στη Γ’ Εθνική!

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20 ,25-15, 19-10, 12-18.

ΛΟΚΡΟΣ (Ζαρονικόλας): Διαμαντής 1, Ρούζιος 4, Ρουμελιώτης 14 (2), Κοσμετάτος 13 (3), Ντέντα 7, Νικολάου, Παπαηλίου 5 (1), Μπόλματης 3, Μάτος Αν. 20, Μάτος Αγγ. 6 (2), Θώδος 4, Σμάγκιν.

ΠΟΛΙΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Καρβούνης):  Μπογδανίδης 2, Κακαριάς 4, θεοδωράκος 12 (2), Λικερίδης 11, Ευαστρατίου 6 (1), Αρκομάνης 7, Τσελέκος 2, Σιούρας 19 (2).

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ-ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ  89-70

Στο πρώτο ημίχρονο ο Έσπερος διατηρούσε επαφή με το σκορ, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με τους Καρασταμάτη και Καραμπαμπά να πετυχαίνουν 12 τρίποντα (!), άνοιξε τη διαφορά και πήρε δίκαια τη νίκη με 89-70.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:20-15, 43-34, 75-55,89-70
Διαιτητές: Μπανασάκης-Καρανικόλα (Ζερβούδης)
ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ (Σαμόλης): Εμίρης 12 (4), Ζακυνθινός 7, Καραλής 7 (1), Διαμαντόπουλος 2,Καραμπαμπας 20 (6), Παπαδολιάς 4, Ντιφαντής 9, Μαυροειδάκος 2, Καρασταμάτης 26 (6).
ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Ρόκας 13 (1), Φραγκιαδάκης 4, Σέττος 13 (2), Παπαργυρόπουλος 12, Παναγιωτίδης 7, Φύκας 3, Σοφογιάννης 12 (1), Φούντας 6.