Α1

Ομαδάρα για play-off! (Γ.Σ. Κύμης-Προμηθέας Πατρών 77-66)

ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΣΤΟ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΜΕ ΑΜΥΝΑ…ΜΠΕΤΟΝ ΑΡΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΟΥΝΤΖΙΑΡΑΚΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ! ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΠΗΡΕ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΟ 77-66 ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΑΕΡΑ 8ΑΔΑΣ ΣΕ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ ΠΙΘΑΝΕΣ ΙΣΟΒΑΘΜΙΕΣ. ΑΠΟΝΤΟΣ Ο ΕΛ ΑΜΙΝ.

Η νίκη για την Κύμη ήταν επιτακτική με αυτά τα ματς όπου κυριαρχεί το ‘πρέπει’ να είναι ως συνήθως και τα δυσκολότερα.

Απέναντι στον πολύ καλό φέτος Προμηθέα, απέναντι και στα δικά της προβλήματα με τον Μόργκαν να είναι για δεύτερο σερί ματς εκτός αποστολής, η ομάδα του Μπρατσιάκου έδειξε χαρακτήρα κατακτώντας μια παλικαρίσια νίκη με 77-66 που την βάζει πέλον στη λογική να σκέφτεται το κάτι παραπάνω…

Η Κύμη έφτασε στην επιτυχία απέναντι σε μια ομάδα που έχει τους ίδιους στόχους στηριζόμενη στη γνωστή συνταγή με την πολύ καλή άμυνα που στο β’ ημίχρονο ‘βίδωσε’ στο παρκέ τους Πατρινούς, δείχνοντας εκτός των άλλων πως δεν είναι η ομάδα του ενός καθώς ο πρώτος σκόρερ Ελ Αμίν έκανε άσχημο παιχνίδι σήμερα μένοντας άποντος!

Αλλά τι να τους κάνεις τους πόντους του Ελ Αμίν όταν έχει τέτοιον Τουντζιαράκη.

Ο Έλληνας σέντερ έκανε ένα ακόμα καταπληκτικό ματς με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ και πάλι η Κύμη βρήκε πολλές λύσεις από τον πάγκο της με παίκτες που μπήκαν και πρόσφεραν τα μέγιστα όπως ο Σιγκούνας κατα κύριο λόγο.

Το 39-40 του ημιχρόνου μπορεί να βρήκε τον Προμηθέα μπροστά στο σκορ αλλά όταν η άμυνα της Κύμης απέδωσε στα γνωστά επίπεδα όλα έγιναν πιο εύκολα.

Στο 65-61 ακολούθησε ένα σερί 10-0 με τρίποντο του Σταμάτη και γκολ-φάουλ του Τουντζιαράκη για να ξεφύγει η ομάδα του Μπρατσιάκου με 75-61 και να φτάσει τελικά στη μεγάλη νίκη με 77-66.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 39-40, 53-49, 77-66.

ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Τουντζιαράκης 17, Αντεκμπόγιε 10, Τσούκποβιτς 9 (1), Κοστόφ 12 (2), Ελ Αμίν, Σχίζας 2, Σιγκούνας 11, Τζόλος, Κουκουλάς, Κωνσταντακόπουλος, Σταμάτης 11 (2), Πάμπλαντ 5 (1).
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Βετούλας): Κλαρκ 7 (1), Κρόμα 3 (1), Ντίκερσον 2, Τόντιτς 3 (1), Μουρ 12 (1), Γιαννικόπουλος, Γκίκας 7 (1), Πέττας 6 (2), Γερομιχαλός 11 (1), Γκράβας 13 (1), Τσάμης 2, Βύρλας.