Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ 77-53

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Μεγάλη νίκη της ΑΓΕΧ!

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ 77-53

Μεγάλης σημασίας βαθμολογική νίκη για την ΑΓΕΧ που επικράτησε με 77-53 του Γ.Σ.Ιτέας μετά από πολύ καλή εμφάνιση μια νίκη που δίνει το δικαίωμα στην ομάδα του Βελισσαράκου να βλέπει ακόμα και την είσοδό της στην πρώτη τετράδα!

Η Ιτέα δείχνει να περνάει περίοδο ντεφορμαρίσματος με μοναδικό κέρδος από αυτό τον αγώνα ότι διατήρησε τη διαφορά του πρώτου γύρου σε πιθανές ισοβαθμίες.

Η ΑΓΕ Χαλκίδας επέστρεψε στις νίκες με εντυπωσιακό τρόπο διατηρώντας ζωντανό το όνειρο της εισόδου στα play-off.

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλοί ιδίως στο β’ ημίχρονο, όταν ανέβασαν τη διαφορά στο σκορ φτάνοντας στο τελικό 77-53.

Στο ημίχρονο η ομάδα του Βελισσαράκου ήταν μπροστά στο σκορ με 41-37, με τους γηπεδούχους να βελτιώνουν στη συνέχεια αισθητά την άμυνα τους, ενώ παράλληλα στην επίθεση δεν ήταν μονοδιάστατοι έχοντας σκορ από αρκετούς παίκτες, με 4 απ’ αυτούς να φτάνουν σε διψήφιο αριθμό πόντων.

Διαιτητές: Χαϊνά-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-14, 20-23, 19-10, 19-6.

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Βελισσαράκος): Χαρατσής 16 (2), Σταμέλος, Μακρύγιαννης 9 (1), Μάμαλης, Αργυρίου 8, Σιδερίδης 11 (1), Φωτητζόγλου 19, Βελισσαράκος 12 (2), Κανάκης 2, Στεφανίδης.

Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Μωραϊτης): Παγώνης, Παπαθεοχάρης 5 (1), Μπαντελάς 10, Ντινόπουλος 2, Κοντογιάννης, Αγγελόπουλος 11 (2), Πράππας 3 (1), Ευθυμίου 9, Πετράκος, Γεωργαντάς 12.