Uncategorized Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Επιτέλους μπάσκετ!

Επιτέλους έφτασε η ώρα για επιστροφή στη δράση στο πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας, καθώς δεν ήταν μόνο η διακοπή λόγω των Χριστουγέννων, αλλά ακολούθησε και η απρόσμενη αναβολή της περασμένης εβδομάδας λόγω της κακοκαιρίας.

Μετά λοιπόν από περίπου ένα μήνα καθώς η τελευταία αγωνιστική του 2016 είχε γίνει στις 17 Δεκεμβρίου, έφτασε η ώρα για να επιστρέψει ο κάθε κατεργάρης στον πάγκο του…

Ο πρωτοπόρος Ερμής Σχηματαρίου θα έχει όπως φαίνεται εύκολο έργο υποδεχόμενος τον ουραγό Μώλο. Στη Χαλκίδα όμως έχουμε το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής.

Η Παναγίτσα που είναι μόνη δεύτερη στη βαθμολογία υποδέχεται την ανεβασμένη ΑΓΕΧ που τελείωσε τον πρώτο γύρο με εντυπωσιακό φίνις φτάνοντας στην είσοδό της στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος!

Η Ιτέα υποδέχεται τον Απόλλωνα Λιβαδειάς με την ομάδα του Μωραίτη να είναι το φαβορί της αναμέτρησης, ενώ ο Άρης Θήβας θα βρει απέναντι του τον Μάκαρο Άμφισσας στην πρώτη επίσημη του Χρήστου στον πάγκο των ‘κιτρινόμαυρων’. Και τα δύο αυτά ματς, στον πρώτο γύρο είχαν κριθεί στην παράταση!

Η Προοδευτική Λάρυμνας στο γειτονικό ντέρμπι θα αντιμετωπίσει τη Μαλεσίνα ενώ στο ματς με το οποίο ανοίγει χρονικά η 13η αγωνιστική (15:00), ο Τελεθριακός αντιμετωπίζει τον Γ.Σ.Αυλίδας.

Αναλυτικά το σημερινό πρόγραμμα:

18:00 Κλειστό Πειραϊκής ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ-ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Κάλφα-Σοφόπουλος)

18:00 Κλειστό Θήβας ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ-ΜΑΚΑΡΟΣ (Σπυρόπουλος-Χατζής)

15:00 Κλειστό Ιστιαίας ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ-Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ (Τσάλλας-Μαμασούκα)

18:00 Κλειστό Ιτέας Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Χουγιάζος-Τσάμης)

18:00 Κλειστό Σχηματαρίου ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ-ΜΩΛΟΣ (Χαϊνά-Βαρσαμάς)

18:00 Κλειστό Μαρτίνου ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ-ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Μασλατζίδης Ι.-Γερονικολός)

 

Α” ΕΣΚΑΣΕ ΑΓ. Β. Ν Η ΥΠΕΡ ΚΑΤΑ
ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 11 22 11 0 904 678
ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ 11 20 9 2 795 680
Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ 11 19 8 3 802 719
ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 11 18 7 4 726 611
ΜΑΛΕΣΙΝΑ 11 18 7 4 754 670
ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 11 18 7 4 777 760
ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ 11 17 6 5 799 706
ΜΑΚΑΡΟΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ 11 15 4 7 691 741
Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ 11 15 4 7 682 699
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ 11 13 2 9 648 805
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 11 12 1 10 640 842
ΜΩΛΟΣ 11 11 0 11 609 916

Τι έγινε στον πρώτο γύρο

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ-Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ 75-81

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Ροζάνας):Γιαμάς, Κοτσαδάμ, Αντωνίου 17 (2), Τερματζίδης 7 (2), Κουβάρας 19 (2), Ζάμπας 2, Αποστολίδης 5 (1), Σταμέλος, Γίτσας 3 (1), Αλεξόπουλος, Καρφάκης 14, Σκαλτσάς 8.

ΙΤΕΑ (Μωραϊτης): Δαλούκας 2, Αγγελόπουλος 3 (1), Μπαντέλας 10 (1), Πασαλιμανιώτης, Παπαθεοχάρης 7 (1), Γεωργαντάς 22, Πράππας 12 (4), Ευθυμίου 15 (3), Πετράκος, Παρασκευόπουλος 6 (1), Κουτρόγιαννος 5 (1), Κοντογιάννης.

 

ΜΑΚΑΡΟΣ-ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ 69-71

ΜΑΚΑΡΟΣ (Παπούλιας): Οικονόμου Π, Κρικέλας, Οικονόμου Α. 8, Βουρνούς, Αμπλάς 18 (4), Φουσέκης 8 (1), Χατζηστάμου 20 (2), Ματζίνος, Μαργώνης, Μουτσούρης, Τσιγουρής, Νασάκης 15 (1).

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Γερμανός): Βλάχος, Λυμπερίου, Ματσαγγούρας, Γκόλιας 22 (2), Σκυριανός, Τσιρόπουλος 11 (1), Κλούρας 10, Μανώλας 16, Χαρίσης 8, Ευγενίου, Πανδής, Ψαριανός 4.

 

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ 46-60

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Βελισαράκος): Αργυρίου 9 (2), Μπεληγιάννης 2, Μακρύγιαννης 5 (1), Μάμαλης 2, Σιδερίδης 19 (3), Φωτητζόγλου 6, Βελισσαράκος 1, Τσιλιγιάννης 2, Κανάκης, Στεφανίδης, Σταμέλος, Μάρκος.

ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Μιχαήλ-Τοσούνης): Δέδες 10 (2), Κουτσογιάννης 3, Σεβαστόπουλος 2, Καρυστινός 6, Τσίτσης 6, Κωνσταντίνου 8 (2), Σαράπης 2, Μπέλλος Χαρ. 2, Μπέλλος Νικ. 2, Λαζαρίδης 14, Περσίδης 1, Ματθαίου 4.

 

ΜΩΛΟΣ-ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 67-95

ΜΩΛΟΣ (Σεβαστόπουλος-Γαλάνης): Κιτσικόπουλος 5, Καλοβελώνης 5, Παπανικολάου 12 (2), Κωνσταντόπουλος, Γρίβας 8, Χάϊτα Β. 2, Χαϊτα Κ. 6, Σακελλαρόπουλος 6 (2), Διαμαντής 2, Κρέτσης, Ανδρίτσος, Σιότροπος 21 (4).

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Τσαούσης): Λούκας 8 (2), Μούντριχας 2, Ξετρίχης 12 (2), Γρηγοράκης 4, Κολοβός 8, Κώνστας 8 (2), Φλώτσιος 13, Κωνσταντούρας 6, Αγγελέτος 11 (1), Κουτής, Γυφτονικολός 16, Σπανός 7.

 

ΜΑΛΕΣΙΝΑ-ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΛΑΡΥΜΝΑΣ 69-39

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Θάνος): Κατσαγάνης 15, Κανακάρης 3 (1), Γάτος 9 (1), Βίγγος 4, Παπαδημητρίου 9, Ψωρομίτας 4, Συριστατίδης 26 (2), Τούντας, Βουδούρης, Φιλιππόπουλος.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΛΑΡΥΜΝΑΣ (Λουκάς): Τσελεκούνης 6 (1), Κυριάκος 2, Τζεφεράκος 6, Δάρρας 19 (2), Νίττης 2, Σταθουλόπουλος, Μαρμαρινός 4, Μετάνι, Ζουμπόπουλος.

 

Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ-ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 59-63

Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ (Τομαράς-Φραγκούλης): Γκολιάς 2, Αλεξάνδρου 6 (2), Κατσούλας 17 (2), Αγγελής 6 (1), Κωνσταντόπουλος 2, Σολδάτος 15 (1), Σαμουρέλης 11, Σέφκας, Αχματιώτης, Τζεβελέκος, Βασιλείου.

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Δαδίτσιος):Ρουμελιώτης Θ.7, Μητρόπουλος 28 (4), Παπαθανασίου 4, Ιωακείμ 8 (1), Μιχαηλίδης 2, Κουμπές 2, Τριανταφύλλου 12, Μέτα, Ρουμελιώτης Αν., Δήμου, Φακίτσας.

Σχετικά άρθρα

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΓΑΣ Βασιλικού-Αστέρας Αλιβερίου (photo album)

pannikolaou

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Βαθμολογία & σκόρερς (2η αγωνιστική)

pannikolaou

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Νικητής στις λεπτομέρειες! (Άρης Αμφίκλειας-Κάδμος 73-74)

pannikolaou