Uncategorized Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Ώρα για…ξεκαθάρισμα ή μπλέξιμο;

Η πιο μεγάλη ώρα είναι τώρα για την κορυφή της Α’ ΕΣΚΑΣΕ και ιδιαίτερα βέβαια για Ερμή Σχηματαρίου και Παναγίτσα που κοντράρονται στις 6 το απόγευμα σε ένα ματς που μπορεί να δώσει τεράστιο προβάδισμα στους γηπεδούχους σε περίπτωση δικής τους νίκης αλλά μπορεί να περιπλέξει πολύ την κατάσταση σε περίπτωση διπλού της Παναγίτσας.

Ο Ερμής έχει το αβαντάζ του 80-67 μέσα στη Χαλκίδα και θέλει τη νίκη για το 2-0 και το απόλυτο πλεονέκτημα στα play-off όπου μετρούν οι νίκες του πρωταθλήματος.

Η Παναγίτσα πάει για την ανατροπή των δεδομένων και το μόνο σίγουρο είναι ότι οι θεατές που αναμένεται πως θα κατακλύσουν το κλειστό γυμναστήριο του Σχηματαρίου, θα μπορέσουν να δουν ένα μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στις δύο καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος.

Αλλά δεν είναι μόνο αυτός ο αγώνας που έχει ενδιαφέρον σήμερα.

Στη Θήβα ο ανεβασμένος Άρης υποδέχεται τη Μαλεσίνα σε ένα ματς που μπορεί να κρίνει και είσοδο στην τετράδα. Η ομάδα του Χρήστου με ‘όπλο’ την άμυνα απέναντι στην ομάδα του Θάνου του πρώτου σκόρερ του πρωταθλήματος Αγγ.Συριστρατίδη!

Ντέρμπι και στη Χαλκίδα, με την ΑΓΕ Χαλκίδας να υποδέχεται τον Γ.Σ.Ιτέας που το τελευταίο διάστημα κάνει ‘αγωνιστική κοιλιά’ αλλά και στην Άμφισσα όπου ο Μάκαρος υποδέχεται την απρόβλεπτη Αυλίδα.

Αγώνας μεγάλης βαθμολογικής σημασίας όμως για την ουρά της βαθμολογίας είναι και αυτός που γίνεται στο Μαρτίνο ανάμεσα στην Προοδευτική και τον Απόλλωνα Λιβαδειάς. Οι γηπεδούχοι με νίκη παραμένουν ζωντανοί στο κυνήγι της παραμονής, ο Απόλλωνας θέλει το διπλό για να ξεμπερδεύει με τη σωτηρία δείχνοντας πάντως το τελευταίο διάστημα σε πολύ καλή κατάσταση.

Στην Ιστιαία τέλος, με τον αγώνα Τελεθριακού-Μώλου (13:00) ανοίγει η αυλαία της της 15ης αγωνιστικής με ξεκάθαρο φαβορί τους γηπεδούχους που θέλουν να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα.

13:00 Κλειστό Ιστιαίας ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ-ΜΩΛΟΣ (Μασλατζίδης Ι.-Βαρσαμάς)

17:30 Κλειστό Πειραϊκής ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Χαϊνά-Γερονικολός)

18:00 Κλειστό Σχηματαρίου ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ-ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Χουγιάζος-Ντάνος)

18:00 Κλειστό Άμφισσας ΜΑΚΑΡΟΣ-Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ (Χριστοδούλου-Καραμπιτσάκος)

18:00 Κλειστό Μαρτίνου ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Κάλφα-Ζάχος)

18:00 Κλειστό Θήβας ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ-ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Σπυρόπουλος-Τσάλλας)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Α” ΕΣΚΑΣΕ ΑΓ. Β. Ν Η ΥΠΕΡ ΚΑΤΑ
ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 13 26 13 0 1076 794
ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ 13 24 11 2 956 797
ΜΑΛΕΣΙΝΑ 13 22 9 4 908 793
Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ 13 22 9 4 916 860
ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ 13 21 8 5 919 799
ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 13 20 7 6 862 769
ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 13 20 7 6 919 906
Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ 13 18 5 8 815 845
ΜΑΚΑΡΟΣ 13 18 5 8 812 866
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ 13 15 2 11 770 938
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 13 14 1 12 765 992
ΜΩΛΟΣ 13 14 1 12 732 1081

Τι έγινε στον α’ γύρο

ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ-ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 67-80

ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Μιχαήλ-Τοσούνης): Δέδες 3 (1), Κουτσογιάννης 20 (2), Μπέλλος Χαρ. 5, Καρυστινός 2, Τσίτσης 10, Κωνσταντίνου 11 (1), Σαράπης 1, Μαρμαρινός 2, Μπέλλος Ν., Λαζαρίδης 9 (1), Περσίδης 4, Ματθαίου 1.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Τσαούσης): Σπανός 2, Μούντριχας, Ξετρίχης 27 (6), Γρηγοράκης 10, Κολοβός, Κώνστας, Φλώτσιος 20 (1), Κωνσταντούρας 3, Αγγελέτος 6 (1), Κουτής, Γυφτονικολός 6, Λούκας 8 (2).

 

ΜΑΛΕΣΙΝΑ-ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ 77-73

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Θάνος-Νίκας): Κατσαγάνης 19, Κανακάρης Χρ. 7 (1), Γάτος 8 (1), Βίγγος 2, Παπαδημητρίου 8 (2), Ψωρομίτας, Συριστατίδης 29 (1), Τούντας, Ανθόπουλος, Βουδούρης, Φιλιππόπουλος, Κοτσιομίτας 4.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Γερμανός-Κουτσοβασίλης): Βλάχος, Καραδόπουλος, Ματσαγκούρας, Γκόλιας 15, Σκυριανός 8, Τσιρόπουλος 12 (1), Κλούρας 7, Μανώλας 15, Χαρίσης 4, Ευγενίου 11 (1), Πανδής, Ψαριανός 2.

 

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ-ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 70-60

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Ροζάνας): Σταμέλος, Κοτσαδάμ, Μπάτσαρης 3 (1), Τερματζίδης 17 (5), Κουβάρας 10, Αποστολίδης 9 (1), Σταγκίδης, Παππάς 7, Αντωνίου 1, Αλεξόπουλος 4, Γιαμάς, Σκαλτσάς 19.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Λουκάς): Τσελεκούνης 10 (1), Κυργιάκος, Τζεφεράκος 10, Πηλιάς 3, Σταθουλόπουλος 4 (1), Δάρρας 18, Ξυδιάς, Χρυσοβέργης 7, Ντάλλας 2, Ψαρράς 6.

 

Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ-ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 84-54

Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Μωραϊτης): Παπαθεοχάρης 3 (1), Δαλούκας 2, Μπαντελάς 2, Γεωργαντάς 18 (1), Κοντογιάννης 4, Αγγελόπουλος 9 (1), Πράππας 11 (3), Ευθυμίου 21, Πετράκος, Παρασκευόπουλος 4, Κουτρόγιαννος 8 (1), Παγώνης 2.

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Βελισσαράκος): Χαρατσής 4, Μάρκος 2, Μπεληγιάννης, Μακρυγιάννης, Μάμαλης 14, Αργυρίου 5 (1), Σιδερίδης 8 (1), Φωτητζόγλου 6, Βελισσαράκος 12 (1), Σταμέλος 1, Τσιλιγιάννης 2.

 

Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ-ΜΑΚΑΡΟΣ 71-56

Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ (Τομαράς-Φραγκούλης): Γκολιάς 11 (3), Αχματιώτης 3 (1), Κατσούλας 18, Σπύρου 6 (1), Κωνσταντόπουλος 6, Τζεβελέκος 2, Σολδάτος 6, Σαμουρέλης 4, Βασιλείου 15 (1), Αλεξάνδρου, Σέφκας, Αγγελής.

ΜΑΚΑΡΟΣ (Παπούλιας): Οικονόμου 5, Αμπλάς 9 (1), Φουσέκης 9 (1), Χατζηστάμου 8, Γιαννακόπουλος 3 (1), Νασάκης 22 (2), Βουρνούς, Ματζίνος, Κεφάλας.

 

ΜΩΛΟΣ-ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 45-80

ΜΩΛΟΣ (Σεβαστόπουλος-Γαλάνης): Κωνσταντόπουλος, Καλοβελώνης, Ανδρίτσος, Βλασσόπουλος 14 (3), Γρίβας 1, Διαμαντής 4, Χάιτα Χρ., Σακελλαρόπουλος, Μόσχος 4, Νικολάου 10 (1), Κρέτσης 4, Σιότροπος 8 (1).

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Δαδίτσιος): Μέτα 14, Ρουμελιώτης Θ. 7 (1), Χατζής 3, Παπαθανασίου 14 (2), Ρουμελιώτης Αν., Ιωακείμ 7, Αφερείμ, Μητρόπουλος 15, Κουμπές 8, Δήμου, Φακίτσας 2, Τριανταφύλλου 10.

Σχετικά άρθρα

Επιτέλους ξεκινάμε! Στις 10 & 17 Μαΐου η επανεκκίνηση σε αγωνιστικά τμήματα και ακαδημίες!

pannikolaou

Εν αναμονή της απόφασης: Εισήγηση λοιμωξιολόγων για έναρξη ακαδημιών στις 17/5!

pannikolaou

Εισήγηση για έναρξη προπονήσεων στις 10 Μαΐου! (video)

pannikolaou