Β’ ΕΣΚΑΣΕ Α’ ΟΜΙΛΟΣ: ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ-ΓΑΣ Ν.ΑΡΤΑΚΗΣ 75-73

Β’ ΕΣΚΑΣΕ Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Στην παράταση με δύο βολές στην εκπνοή!

ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ-ΓΑΣ Ν.ΑΡΤΑΚΗΣ 75-73

Ντέρμπι ανάμεσα σε δύο ισοδύναμες ομάδες που κρίθηκε μετά από παράταση, με δύο βολές στην εκπνοή του έξτρα 5λεπτου!

Μια απόφαση για φάουλ των διαιτητών του Στεφανίδη πάνω στον Τριανταφύλλου, που ξεσήκωσε τις διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων και που ο παίκτης του Αίαντα ήταν ψύχραιμος και με 2/2 έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 75-73!

Ο αγώνας το μόνο βέβαιο ήταν πως με την εξέλιξη του, δεν προσφερόταν για καρδιακούς!

Απόλυτα ισορροπημένο στη μεγαλύτερη διάρκεια του, με τις τελευταίες φάσεις σε κανονική διάρκεια και παράταση να είναι βγαλμένες από θρίλερ!

Στην κανονική διάρκεια, στο τελευταίο λεπτό, ο Βασιλείου με τρίποντο πέτυχε το 60-56 για τον Αίαντα.

Ο Μαρκάκης με 2/2 βολές μείωσε σε 60-58 και ο Κόκκορης με λέϊ-απ έγραψε το 62-58.

Στην επόμενη φάση, ο Καραγιάννης Ν. κέρδισε φάουλ στο τρίποντο, φάση για την οποία διαμαρτυρήθηκαν οι γηπεδούχοι. Ο μικρός ήταν ψύχραιμος μαι με 3/3 βολές μείωσε σε 62-61.

Ο Μαλισιόβας για τον Αίαντα είχε 0/2 βολές και ο Βλάχος με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 62-62.

Στα 15′ δευτερόλεπτα ο Μαλισιόβας κέρδισε νέο φάουλ για να αστοχήσει και πάλι! (62-62).

Στην τελευταία επίθεση της Αρτάκης ο Στεφανίδης χρεώθηκε με φάουλ και ο αγώνας πήγε στην παράταση!

Εκεί όλα κρίθηκαν στην εκπνοή. Ο Τσιώλης αστόχησε σε τρίποντο, ο Τριανταφύλλου πήρε το ριμπάουντ κερδίζοντας το φάουλ στην εκπνοή της παράτασης!

Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν, ο Τριανταφύλλου ήταν ψύχραιμος (2/2) δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του με 75-73.

Από τους νικητές που έκαναν νίκη-άλμα ακόμα και για την πρώτη δυάδα, απουσίαζαν οι Μπαλτάς και Ντάλλης και είχαν για καλύτερους τους Τσιώλη, Κόκορη.

Από την Αρτάκη που επίσης είχε σημαντικές απουσίες (Βαλήλας-Κελαϊδίτης), καλύτεροι οι Καραγιάννης και Μαρκάκης.

Διαιτητές: Μασλατζίδης Ι.-Μαμασούκα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-12, 15-13, 13-17, 17-20, 13-11.

ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ (Σάλιαρης): Κόκορης 17 (1), Τριανταφύλλου 6, Τσιώλης 21, Μαλισιόβας 18, Παπαχαραλάμπους 6 (2), Βασιλείου 3 (1), Κόφφας 4, Καραπετάκος, Χαϊντούτης, Ιωάννου, Πολίτης, Κουτρομάνος.

ΓΑΣ Ν.ΑΡΤΑΚΗΣ (Καραγιάννης Στ.): Καραγιάννης Ν. 12, Κατσίκας 1, Καραγιάννης Ι. 18, Στεφανίδης 3, Κοφινάς 6 (1), Φλώρος 13, Μαρκάκης 14, Βλάχος 6, Αδάμος, Γκάνης, Νίκολης.