Β’ ΕΣΚΑΣΕ Α’ ΟΜΙΛΟΣ: ΕΡΕΤΡΙΑ-ΛΗΛΑΝΤΙΟ 67-56

Β’ ΕΣΚΑΣΕ Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Ανάσα ζωής από Κοκκάλα και νίκη στην παράταση!

ΕΡΕΤΡΙΑ-ΛΗΛΑΝΤΙΟ 67-56

Το ντέρμπι των ουραγών είχε τεράστιο βαθμολογικό ενδιαφέρον αλλά και εξέλιξη που έκοβε την ανάσα!

Το Ληλάντιο βρέθηκε μια ανάσα από τη νίκη όταν προηγήθηκε με 8 πόντους στην τελευταία περίοδο, όμως η Ερέτρια αντέδρασε και με τρίποντο του Κοκκάλα με ταμπλό (!) στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας ισοφάρισε σε 56-56 οδηγώντας τον αγώνα στην παράταση!

Εκεί η Ερέτρια με την ψυχολογία στα ύψη έβαλε τα σουτ, εκμεταλλεύτηκε το…σοκ των παικτών του Ληλαντίου και με σκορ 11-0 (!) πήρε τη μεγάλη νίκη με 67-56!

Στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ. Στην τελευταία περίοδο το Ληλάντιο ξέφυγε με +8 αλλά αυτή διαφορά αποδείχθηκε πως δεν ήταν αρκετή.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν λάθος επιλογές, η Ερέτρια ροκάνισε τη διαφορά για να φτάσει το ντέρμπι στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Με το σκορ 53-56 ο Αναγνώστου αστόχησε σε λέϊ-απ υπό την πίεση του Ωραιόπουλου, ο Κοκκάλας πήρε το ριμπάουντ και με τρίποντο και ταμπλό ισοφάρισε σε 56-56 οδηγώντας τον αγώνα στην παράταση!

Εκεί η Ερέτρια ήταν σαφώς καλύτερη και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κοκκάλα που πέτυχε 31 πόντους και συμπαραστάτες τους Ρήγα (20 πόντοι) Μπαλάφα έφτασε στη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη με 67-56.

Διαιτητές: Τσάλλας-Κωτσακόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-14, 29-26, 38-40, 56-56 (καν.διάρκεια), 67-56 (τελ.αποτελ.).

ΕΡΕΤΡΙΑ (Κόντος): Μπέκος, Γρουντάς, Τσακάλης 3 (1), Κοκκάλας 31 (1), Τσολάκος, Αλιάϊ, Γουρνής, Βαλκάνος, Μπαλάφας 11, Ρήγας 20 (4), Ωραιόπουλος, Τουλουμτζής 2.

ΛΗΛΑΝΤΙΟ (Σαράπης): Μαρκόπουλος, Ριζούλης, Λουκάς 3 (1), Αναγνώστου 7, Μπρούζος 2, Μαγκλάρας 5 (1), Γεροντίτης 11, Σαρδελής, Χοροζίδης 21, Αργυρίου 3 (1), Σφύρλας, Παπάζογλου 4.