Uncategorized Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Τετράδα στην…κόψη του ξυραφιού!

Μετά από 14 αγωνιστικές κάποιες καταστάσεις στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ κάποιες άλλες όμως έχουν μπερδευτεί ακόμα περισσότερο…

Και μπορεί η 1η θέση να έχει ‘κλειδώσει’ για τον Ερμή Σχηματαρίου όπως και κατά πάσα πιθανότητα η 2η για την Παναγίσα αλλά η μάχη για την είσοδο των άλλων δύο ομάδων στα paly-off μόλις τώρα ξεκινάει!

Έξι ομάδες σε μάξιμουμ απόσταση μιας νίκης και η πόρτα των play-off είναι…ορθάνοιχτη!

Πάμε λοιπόν να δούμε τα σημερινά ματς που αναμένονται με μεγάλο ενδιαφέρον.

Ο πρωτοπόρος Ερμής Σχηματαρίου έχει στόχο πλέον να διατηρήσει το αήττητο στην κανονική διάρκεια κατά πρώτο λόγο ώστε όποιον βρει μπροστά του στα μπαράζ να τον έχει με 2-0 και και κατά δεύτερον για λόγους πρεστίζ. Έργο δύσκολο όμως σήμερα, καθώς απέναντι του θα βρει την αήττητη στην έδρας της Ιτέα που ψάχνει μια μεγάλη νίκη για να γυρίσει και πάλι τον…διακόπτη.

Η Παναγίτσα επιστρέφει στην έδρα της και φιλοδοξεί και στα θετικά αποτελέσματα έχοντας απέναντι της την Προοδευτική Λάρυμνας.

Ίδιος στόχος και για τη Μαλεσίνα που απέναντι στον Μάκαρο Άμφισσας θέλει τη νίκη για να διασκεδάσει και τις άσχημες εντυπώσεις από τη βαριά ήττα στη Θήβα από τον Άρη.

Τοπικό ντέρμπι στην Αυλίδα με την ομάδα του Ηλία Τομαρά να υποδέχεται την ΑΓΕ Χαλκίδας. Οι γηπεδούχοι θέλουν τη νίκη για να ξεφύγουν οριστικά από τις τελευταίες θέσεις, ενώ η ΑΓΕΧ με νίκη έρχεται ακόμα πιο κοντά στην πρώτη τετράδα.

Ντέρμπι και στη Λιβαδειά, με τον Απόλλωνα να υποδέχεται τον Τελεθριακό με τους γηπεδούχους να θέλουν να εξαργυρώσουν τις καλές εμφανίσεις με θετικά αποτελέσματα απέναντι στην ομάδα της Β. Εύβοιας που είναι πάντα επικίνδυνη εκτός έδρας.

Ο Μώλος υποδέχεται τον Άρη Θήβας που κάνει εντυπωσιακή πορεία στο β΄ γύρο έχοντας φτάσει στις θέσεις που οδηγούν στα play-off.

13:15 Κλειστό Λιβαδειάς ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ-ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Χουγιάζος-Χαϊνά)

18:00 Κλειστό Πειραϊκής ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ-ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Σπυρόπουλος-Μασλατζίδης Λ.)

18:00 Κλειστό Ιτέας Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ-ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χριστοδούλου-Τσάλλας)

18:30 Κλειστό Μαλεσίνας ΜΑΛΕΣΙΝΑ-ΜΑΚΑΡΟΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ (Μασλατζίδης Ι.-Χατζής)

18:00 Κλειστό Αυλίδας Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ-ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Ντάνος-Αρτσίτας)

18:00 Κλειστό Μώλου ΜΩΛΟΣ-ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Ζάχος-Σαμαράς)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Α” ΕΣΚΑΣΕ
Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓΩΝΕΣ ΒΑΘΜΟΙ Ν Η Υ-Κ
1. ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 14 28 14 0 1142-851
2. ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ 14 25 11 3 1013-863
3. ΜΑΛΕΣΙΝΑ 14 23 9 5 955-878
4. ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ 14 23 9 5 1004-846
5. Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ 14 23 9 5 969-937
6. ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 14 22 8 6 939-822
7. ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 14 22 8 6 1013-968
8. ΜΑΚΑΡΟΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ 14 20 6 8 888-925
9. Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ 14 19 5 9 874-921
10. ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ 14 17 3 11 830-992
11. ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΛΑΡΥΜΝΑΣ 14 15 1 13 819-1052
12. ΜΩΛΟΣ 14 15 1 13 784-1175

Τι έγινε στον πρώτο γύρο

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ 74-61

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Βελισσαράκος): Χαρατσής 30 (3), Μάρκος 10, Σταμέλος, Μακρύγιαννης 6, Μάμαλης 2, Αργυρίου, Σιδερίδης 8, Φωτητζόγλου 12, Βελισσαράκος 4, Κανάκης 2, Σαββόπουλος, Τσιλιγιάννης.

Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ (Τομαράς): Γκολιάς 12 (2), Αλεξάνδρου, Σέφκας, Αχματιώτης 5 (1), Κατσούλας 12, Τσατσαρώνης, Αγγελής, Κωνσταντόπουλος 1, Σπύρου, Σολδάτος 7 (1), Σαμουρέλης 6, Βασιλείου 18 (2).

 

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ-ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ 52-73

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Λούκας): Τσελεκούνης 2, Κυριάκος, Τζεφεράκος 7, Πύλιας, Σταθουλόπουλος 4, Δάρρας 24, Ξυδιάς, Χρυσοβέργης 7, Νίττης 4, Μάρας 4, Ζουμπόπουλος.

ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Μιχαήλ): Ζυγογιάννης 5 (1), Γεωργακόπουλος 2, Σεβαστόπουλος 4, Μπέλλος Χαρ. 16 (1), Τσίτσης 10 (1), Κωνσταντίνου 6, Σαράπης 5, Ματθαίου 4, Μπέλλος Νικ.6, Λαζαρίδης 10 (1), Χοτζάλι 2, Κουτσογιάννης 3 (1).

 

ΜΑΚΑΡΟΣ-ΜΑΛΕΣΙΝΑ 50-65

ΜΑΚΑΡΟΣ (Παπούλιας): Τσικνής,  Νασάκης 20 (1), Οικονόμου 2, Βουρνούς, Αμπλάς, Φουσέκης 2, Χατζηστάμου 17 (1), Ματζίνος, Μαργώνης, Μουτζούρης, Τσιγουρής, Γιαννακόπουλος 10 (1).

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Θάνος): Κατσαγάνης 17, Κανακάρης 10 (2), Γάτος 7 (1), Βίγγος 1, Παπαδημητρίου 7 (1), Ψωρομύτας 2, Συριστρατίδης 21 (4), Τούντας, Ανθόπουλος, Βουδούρης, Φιλιππόπουλος, Δήμου.

 

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ-Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ 82-72

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Τσαούσης): Σπανός 9, Μούντριχας, Ξετρίχης 6 (2), Γρηγοράκης 16, Κικίδης, Κώνστας 3 (1), Φλώτσιος 15, Κωνσταντούρας, Αγγελέτος 10, Κουτής 1, Γυφτονικολός 16, Λούκας 6.

Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Μωραϊτης): Παγώνης, Δαλούκας, Μπαντελάς 11 (1), Γεωργαντάς 12, Κοντογιάννης 2, Αγγελόπουλος 16 (4), Πράππας 10 (3), Ευθυμίου 12 (1), Πετράκος, Παπαθεοχάρης, Κουτρόγιαννος 6, Σανούδος 3.

 

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ-ΜΩΛΟΣ 88-25

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Γερμανός-Κουτσοβασίλης): Βλάχος 11 (3), Καραδόπουλος 8, Ματσαγκούρας 8, Γκόλιας 8, Σκυριανός 2, Τσιρόπουλος 10 (1), Κλούρας 6, Μανώλας 4, Χαρίσης 2, Ευγενίου 8, Πανδής 10 (1), Ψαριανός 10.

ΜΩΛΟΣ (Σεβαστόπουλος-Γαλάνης): Κιτσικόπουλος, Καλοβελώνης 3, Ανδρίτσος, Βλασσόπουλος, Γρίβας 7, Κωνσταντόπουλος, Χάϊτα, Σακελλαρόπουλος 3, Διαμαντής, Κρέτσης 2, Μόσχος 2, Σιότροπος 8 (2).

 

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ 71-57

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Δαδίτσιος): Μιχαηλίδης 3 (1), Ρουμελιώτης Θοδ. 6 (2), Χατζής, Παπαθανασίου 2, Ρουμελιώτης Αν., Ιωακείμ 7 (1), Μητρόπουλος 20 (2), Μέτα 5 (1), Κουμπές 3 (1), Δήμου 4, Φακίτσας, Τριανταφύλλου 19.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Ροζάνας): Γιαμάς, Κοτσαδάμ, Ζάμπας, Τερματζίδης 7 (1), Σταμέλος 8 (2), Αποστολίδης 11 (1), Παππάς 2, Γίτσας 2, Αλεξόπουλος, Καρφάκης 2, Σκαλτσάς 22.

 

Σχετικά άρθρα

Λ. Αυγενάκης: ”Καιρός να επανέλθει το μπάσκετ στην κανονικότητα”

pannikolaou

Θα καταφέρει να κερδίσει εγγυημένο συμβόλαιο στο ΝΒΑ ο Μάικ Τζέιμς; Waverpoll

pannikolaou

Μπήκαν και οι μπασκέτες στο ανοικτό γήπεδο του Φάρου Αυλίδας! (pics)

pannikolaou