Uncategorized Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Τρεις αγωνιστικές σε 10 μέρες!

Με τη σημερινή 17η αγωνιστική, που έρχεται μόλις 3 μέρες μετά την εξ αναβολής 13η αγωνιστική που έγινε την Τετάρτη, ολοκληρώνεται ο μαραθώνιος και η πρωτόγνωρη εμπειρία για τις ομάδες της Α’ ΕΣΚΑΣΕ που είχε ως αποτέλεσμα να δώσουν 3 αγώνες μέσα σε 10 μέρες!

Ο πρωτοπόρος Ερμής Σχηματαρίου δίνει το τρίτο στη σειρά έκτος έδρας αγώνα με αντίπαλο αυτή τη φορά την ΑΓΕ Χαλκίδας στο κλειστό Κανήθου. Οι πρωτοπόροι θέλουν μια ακόμα νίκη για να διατηρήσουν το αήττητο και να έχουν όλους τους πιθανούς αντιπάλους τους στα play-off με 2-0. Η ΑΓΕΧ έχασε προχθές από τον Άρη αλλά είναι δυνατός αντίπαλος που θα προσπαθήσει να κάνει τη ζημιά.

Η Παναγίτσα ταξιδεύει στην Ιστιαία σε ένα ματς με το οποίο ανοίγει χρονικά η αγωνιστική αντιμετωπίζοντας τον Τελεθριακό. Ντέρμπι, που αναμένεται να κριθεί στις λεπτομέρειες.

Ο Άρης Θήβας που κάνει εντυπωσιακή πορεία στον β’ γύρο έχοντας σταθεροποιηθεί στην 3η θέση της βαθμολογίας υποδέχεται τον Απόλλωνα Λιβαδειάς σε ένα ματς με ξεκάθαρο φαβορί την ομάδα του Χρήστου.

Ο Γ.Σ.Αυλίδας σε ένα ακόμα ανοικτό ματς, υποδέχεται τη Μαλεσίνα με τις δύο ομάδες να θέλουν τη νίκη για τους δικούς της λόγους.

Η Προοδευτική στο Μαρτίνο θα επιδιώξει να φτάσει στις 3 νίκες στο πρωτάθλημα απέναντι στην Ιτέα που είναι φαβορί στην αναμέτρηση αλλά περνάει περίοδο αγωνιστικής κάμψης.

Στην Άμφισσα, ο Μάκαρος υποδέχεται τον Μώλο με την ομάδα του Παπούλια να είναι το μεγάλο φαβορί αλλά και τον Μώλο να δείχνει ικανός για εκπλήξεις όπως αυτή που παραλίγο να κάνει την Τετάρτη απέναντι στην Ιτέα..

Το σημερινό πρόγραμμα:

15:00 Κλειστό Ιστιαίας ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Κάλφα-Μασλατζίδης Ι.)

18:00 Κλειστό Κανήθου ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Σπυρόπουλος-Χατζής)

18:00 Κλειστό Άμφισσας ΜΑΚΑΡΟΣ-ΜΩΛΟΣ (Ντάνος-Γερονικολός)

18:00 Κλειστό Θήβας ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Σοφόπουλος-Μασλατζίδης Λ.)

18:00 Κλειστό Αυλίδας Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ-ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Χριστοδούλου-Τσάλλας)

18:00 Κλειστό Μαρτίνου ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ-Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Κοτσιμπός-Καραμπιτσάκος)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Α” ΕΣΚΑΣΕ
Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓΩΝΕΣ ΒΑΘΜΟΙ Ν Η Υ-Κ
1. ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 16 32 16 0 1308-978
2. ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ 16 29 13 3 1167-983
3. ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ 16 27 11 5 1147-949
4. ΜΑΛΕΣΙΝΑ 16 26 10 6 1096-1016
5. Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ 16 26 10 6 1077-1069
6. ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 16 25 9 7 1051-928
7. ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 15 24 9 6 1081-1034
8. Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ 16 22 6 10 998-1029
9. ΜΑΚΑΡΟΣ 15 21 6 9 945-996
10. ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ 16 19 3 13 952-1119
11. ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΛΑΡΥΜΝΑΣ 16 17 1 15 936-1225
12. ΜΩΛΟΣ 16 17 1 15 877-1309

Τι έγινε στον πρώτο γύρο

Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ-ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 91-65

Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Μωραϊτης): Παγώνης 5 (1), Δαλούκας 4, Μπαντελάς 8, Γεωργαντάς 23, Παπαδρόσος, Αγγελόπουλος 11 (3), Πράππας 9 (3), Ευθυμίου 16 (1), Πετράκος, Σανούδος 2, Κουτρόγιαννος 6, Παπαθεοχάρης 7 (1).

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΛΑΡΥΜΝΑΣ (Λουκάς): Τσελεκούνης 9 (1), Κυριάκος, Τζεφεράκος 12, Ψάρρας 2, Σταθουλόπουλος 2, Δάρρας 28 (1), Χρυσοβέργης 3, Νίττης 3 (1), Μαρμαρινός, Ζουμπόπουλος 6.

 

ΜΑΛΕΣΙΝΑ-Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ 55-42

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Θάνος): Κανακάρης 9 (3), Βουδούρης, Βίγγος 10, Παπαδημητρίου 11, Ψωρομίτας, Συριστρατίδης, Γάτος 5 (1), Ανθόπουλος, Τούντας, Φιλιππόπουλος 2, Κατσαγάνης 18 (1).

Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ (Τομαράς-Φραγκούλης): Γκολιάς 7 (1), Αλεξάνδρου, Σέφκας, Αχματιώτης 3 (1), Σπύρου 2, Τσατσαρώνης, Αγγελής, Κωνσταντόπουλος 9, Τζεβελέκος, Σολδάτος 9, Σαμουρέλης 2, Βασιλείου 11 (1).

 

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ-ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ 53-69

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Ροζάνας): Γιαμάς, Κοτσαδάμ, Σταγκίδης 3 (1), Τερματζίδης 15 (2), Αντωνίου 6, Σταμέλος 3 (1), Αποστολίδης 8 (2), Παππάς 4, Γίτσας, Αλεξόπουλος 2, Καρφάκης 4, Σκαλτσάς 8.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Γερμανός-Κουτσοβασίλης): Βλάχος 8 (1), Καραδόπουλος, Ματσαγγούρας, Γκόλιας 35 (5), Σκυριανός 4, Τσιρόπουλος 2, Κλούρας 6, Μανώλας 9 (1), Χαρίσης 4, Ευγενίου, Πανδής 2, Ψαριανός 4.

 

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ-ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 70-62

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Τσαούσης): Σπανός, Λούκας 11 (1), Ξετρίχης 3 (1), Γρηγοράκης 17, Κολοβός 10, Κώνστας 5 (1), Φλώτσιος, Κωνσταντούρας 3 (1), Τζελάς, Κουτής 5 (1), Γυφτονικολός 18, Μούντριχας.

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Βελισσαράκος): Χαρατσής 17 (2), Μάρκος, Σταμέλος, Μακρύγιαννης, Μάμαλης 2, Αργυρίου 2, Σιδερίδης 6 (2), Φωτητζόγλου 12 (1), Βελισσαράκος 5 (1), Κανάκης 8, Μπεληγιάννης 10 (3).

 

ΜΩΛΟΣ-ΜΑΚΑΡΟΣ 63-79

ΜΩΛΟΣ (Σεβαστόπουλος-Γαλάνης): Σακελλαρόπουλος 3 (1), Καλοβελώνης 8 (1), Παπανικολάου 7 (1), Βλασσόπουλος 13 (2), Μόσχος 8, Κωνσταντόπουλος, Χάϊτας 4, Κρέτσης 3 (1), Διαμαντής, Νικολάου 11 (1), Καίσαρης 2, Σιότροπος 4.

ΜΑΚΑΡΟΣ (Παπούλιας): Τσικνής, Κρικέλας, Οικονόμου 2, Βουρνούς, Αμπλάς 5 (1), Φουσέκης 5 (1), Χατζηστάμου 25 (3), Ματζίνος 3 (1), Γιαννακόπουλος 4, Μουντζούρης, Τσιγουρής, Νασάκης 35.

 

ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ-ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 77-63

ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Μιχαήλ): Μαλακασιώτης, Κουτσογιάννης 15 (2), Σεβαστόπουλος 2, Μπέλλος Χαρ. 7 (1), Τσίτσης 2, Κωνσταντίνου 14, Σαράπης 2, Ματθαίου, Μπέλλος Νικ., Λαζαρίδης 32 (2), Καρυστινός 3 (1), Ζυγογιάννης.

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Δαδίτσιος): Μέτα 2, Ρουμελιώτης Θ. 7 (1), Μητρόπουλος 2, Παπαθανασίου 16, Ρουμελιώτης Αν., Ιωακείμ 7 (1), Αφερείμ, Τσιτούμης, Κουμπές 8 (2), Δήμου, Φακίτσας 2, Τριανταφύλλου 19.

 

 

 

Σχετικά άρθρα

Waverpoll.com: Ποιος θα έχει πιο πολλές ασίστ στο τέλος της regular season της Euroleague?

pannikolaou

Video από τη 2η αγωνιστική της Α’ ΕΣΚΑΣΕ!

pannikolaou

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Άρης Αμφίκλειας Life-Κάδμος (photo album)

pannikolaou