Β’ ΕΣΚΑΣΕ Α’ ΟΜΙΛΟΣ: Α.Ο.ΚΥΜΗΣ-ΛΗΛΑΝΤΙΟ 54-59

Β’ ΕΣΚΑΣΕ Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Νίκη-θρίαμβος για το Ληλάντιο!

Α.Ο.ΚΥΜΗΣ-ΛΗΛΑΝΤΙΟ 54-59

Την έκπληξη της αγωνιστικής έκανε το Ληλάντιο που πέρασε νικηφόρα από το κλειστό του Αλιβερίου κερδίζοντας τον Α.Ο.Κύμης με 59-54 μετά από εξαιρετική εμφάνιση στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα!

Οι φιλοξενούμενοι ήταν σούπερ στο πρώτο ημίχρονο όταν προηγήθηκαν με 17-31 με εξαιρετική άμυνα και λύσεις στην επίθεση από αρκετούς παίκτες.

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, το Ληλάντιο έφτασε μέχρι και στο +19 ενώ η τρίτη περίοδος βρήκε μπροστά την

Αργυρίου και Αναγνώστου, από τους μεγάλους πρωταγωνιστές  του Ληλάντιου.
Αργυρίου και Αναγνώστου, από τους μεγάλους πρωταγωνιστές του Ληλάντιου.

ομάδα του Σαράπη με 32-45.

Στο τελευταίο 10λεπτο η Κύμη προσπάθησε να ξαναμπεί στον αγώνα και εν μέρει τα κατάφερε μειώνοντας μέχρι και στους 2 πόντους!

Το Ληλάντιο όμως άντεξε και με καθοριστικούς πόντους από τους Αναγνώστου, Αργυρίου και Μπρούζο κράτησε την υπέρ του διαφορά φτάνοντας στη μεγάλη νίκη με 59-54.

Με αυτή τη νίκη το Ληλάντιο πλέον στοχεύει ακόμα και στην 6η θέση της βαθμολογίας, ισοβαθμώντας πλέον με την ομάδα της Ερέτριας.

Καλύτεροι από την Κύμη που φαίνεται να έχει επηρεαστεί από το γεγονός ότι δεν έχει δικό της γήπεδο να προπονηθεί, ο Ψαριανός και ο Κικίδης.

Από το καλύτερο φετινό Ληλάντιο, διακρίθηκαν  οι Αναγνώστου, Χοροζίδης, Αργυρίου και Μπρούζος.

Διαιτητές: Παστήρας-Αποστόλου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-15, 7-16, 15-14, 22-14.

Α.Ο.ΚΥΜΗΣ (Γεωργίου): Ψαριανός 9, Τσιαχτάνης 7, Τσεράγκα 7, Θωμάς 5 (1), Σταύρου, Δημάς, Δημητρός 6, Στόϊκος, Κεράτσας 2, Λαγός, Κικίδης 18 (3).

ΛΗΛΑΝΤΙΟ (Σαράπης): Γιάνναλος 4, Ριζούλης 6, Λούκας 2, Αναγνώστου 11, Μπρούζος 7 (1), Γκιζιώτης, Αργυρίου 7 (1), Σαρδελής 3, Χοροζίδης 13, Μήτρογλου, Παπάζογλου 6.