Α1

Η πιο γλυκιά ήττα στο Παλατάκι! (ΠΑΟΚ-Γ.Σ. Κύμης 88-71)

Η ΚΥΜΗ ΕΧΑΣΕ ΣΤΗΝ ΠΥΛΑΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΟΚ ΜΕ 88-71 ΑΛΛΑ Η ΗΤΤΑ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΠΑΤΡΑΣ ΣΤΗ ΛΕΥΚΑΔΑ ΔΙΝΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΑΒΑΝΤΑΖ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΜΠΡΑΤΣΙΑΚΟΥ!

Η Κύμη είχε δύσκολο έργο στην Πυλαία απέναντι στον ΠΑΟΚ όμως σήμερα έπαιζε σε…δυο ταμπλό! Εκτός από το δικό της αγώνα που τελικά τον έχασε με 88-71, είχε το νου της στο ραδιοφωνάκι και στον αγώνα του βασικού της ανταγωνιστή Απόλλωνα Πατρών στο κυνήγι της παραμονής που την ίδια ώρα έπαιζε στη Λευκάδα. Και τα νέα ήταν τελικά ευχάριστα, καθώς η Δόξα έπαιξε για την υστεροφημία της κερδίζοντας τους Πατρινούς και δίνοντας ανάσα παραμονής στην ομάδα του Μπρατσιάκου που πλέον θα χρειαστεί όπως όλα δείχνουν νίκη με ένα πόντο στο μεταξύ τους αγώνα σε 20 περίπου μέρες!

Στον αγώνα τώρα στη Θεσσαλονίκη, ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος μέχρι και στα πρώτα λεπτά του β’ ημιχρόνου όταν ξέφυγε με 55-35.

Η Κύμη όμως, προσπάθησε και δείχνοντας το πραγματικό της πρόσωπο στη συνέχεια ροκάνισε τη διαφορά πλησιάζοντας ακόμα και στο 57-48 με επιμέρους σκορ 2-13.

Στη συνέχεια η διαφορά έπαιζε σε αυτά τα επίπεδα, η Κύμη μείωσε ακόμα και στους 7 (74-67), για να ανοίξει προς το τέλος τη διαφορά και πάλι και ο ΠΑΟΚ να επικρατήσει με 88-71.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-15, 51-33, 63-52, 88-71.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Σόμπι 25 (3), Κόνιαρης 8 (1), Μαργαρίτης 3, Πέινερς 13 (2), Κλάντον 6, Χρυσικόπουλος 15 (1), Τσόχλας 2, ΜακΦάντεν 11 (1), Μιλιένοβιτς, Γλυνιαδάκης 5, Καραμανώλης, Παπαδόπουλος

ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Καντί 10 (2), Τσούπκοβιτς 1, Κοστόφ 14 (2), Πάλμπλαντ 4, Ορτον 13, Τουντζιαράκης 12 (1), Σχίζας 2, Σιγκούνας 2, Κωνσταντακόπουλος, Σταμάτης 10 (1), Ντίξον 3.