αρχική Uncategorized Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Δύσκολη νίκη ο Λοκρός, ήττες για Έσπερο Λαμίας και Κάδμο

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Δύσκολη νίκη ο Λοκρός, ήττες για Έσπερο Λαμίας και Κάδμο

148
ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ

Δύσκολη νίκη, αλλά το αποτέλεσμα είναι αυτό που μετράει, με τον Λοκρό Αταλάντης να κερδίζει τον Άρη Νίκαιας με 63-61 κάνοντας την ανατροπή στο β’ ημίχρονο.

Αντίθετα με τους νεοφώτιστους, δεν τα κατάφεραν οι Έσπερος Λαμίας και Κάδμος, χάνοντας εκτός έδρας αντίστοιχα από Ιπποκράτη Κω και Πεντέλη.

ΛΟΚΡΟΣ-ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 63-61

Ντέρμπι με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ στο κλειστό της Αταλάντης. Ο Λοκρός ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 20-15 αλλά ο Άρης Νίκαιας έκλεισε μπροστά το ημίχρονο με 31-35.

Κοντά στο σκορ οι δύο ομάδες στο β’ ημίχρονο με τα πάντα να κρίνονται στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο Ρούζιος με τρίποντο ισοφάρισε για τον Λοκρό σε 61-61 και ο Ανέστης Μάτος με δίποντο έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 63-61.

Στο τελευταίο δευτερόλεπτο οι διαιτητές έδωσαν φάουλ υπέρ του Άρη με τον Κόλλια να έχει 0/2 και το 63-61 να παραμένει ως το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Καμίτσος-Μαρινάκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-15, 11-20, 18-13, 14-13.

ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ (Ζαρονικόλας): Διαμαντής, Ρουμελιώτης 11 (2), Ρούζιος 6 (1), Κοσμετάτος, Ντέντα 14, Νικολάου, Γκρέκος,  Μπόλματης 1, Μάτος Αν. 12, Μάτος Αγγ. 15 (4), Θώδος, Παπαηλίου 4.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Ζερβουλάκος): Γεωργουσόπουλος, Καρβούνης 2, Σκαφίτης, Θαλασσινός 13 (3), Γαλίτης 3 (1), Κόλλιας 11, Στέφος 5, Δρίβας 11 (1), Καρυπίδης 16 (1).

ΠΕΝΤΕΛΗ-ΚΑΔΜΟΣ ΘΗΒΑΣ 75-65

Προσπάθησε προς το τέλος να κάνει την ανατροπή ο Κάδμος αλλά δεν τα κατάφερε χάνοντας από την Πεντέλη με 75-65.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:26-15 ,22-14, 16-12, 11-24.
ΠΕΝΤΕΛΗ (Χαρτοματσιδης): Κέκκης 6 (2), Μάντζιος 4, Νάσσης, Λίτσο 20 (4), Πορτελάνος 9 (1), Καρούζος 15 (2), Κωνσταντάκος, Τσουπάκης, Μπίγγος 6, Πατεράκης, Μαλούκος 15.
ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου): Σκεμπές 5 (1), Πανταζής 3, Παπαδάκης 4, Γκρινιάρης 27, Νικολάου, Τσοπανέλης, Σιλιβέστρου, Τσαπρούνης 6, Γιάννου 12, Τσιριμώκος 2, Μπένος 12, Σπηλιόπουλος 6.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ – ΕΣΠΕΡΟΣ Λ. 91-71

Στη γ’ περίοδο έγινε η ζημιά γα τον Έσπερο, όταν ο Ιπποκράτης έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 28-13 φτάνοντας τελικά στη νίκη με 91-71.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 44-39, 72-52, 91-71.
Διαιτητές: Λαζαρίδης -Δελαγραμμάτικας
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Καπλανίδης): Χρήστου 9, Κουκουράβας 2, Τρύπας 9(3), Κουρζής, Χατζηπυλιώτης, Παπαδημητρίου 11(3), Α σημακόπουλος 27(1), Γκοράτσας 8(2), Χαρίσης 15, Χρύσης 10, Μποδούρ, Κατσούβας.
ΕΣΠΕΡΟΣ Λ. (Σοφογιάννης): Ρόκας 9 (1), Σέττος 12, Αργύρης 2, Ξηρός 2, Παναγιωτίδης 13, Φύκας, Σοφογιάννης 8, Φούντας 3, Ζαχαράκης 7(1), Παπαργυρόπουλος 15.