Β’ ΕΣΚΑΣΕ PLAY-OFF: ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ-ΚΥΝΟΣ 59-44

Β’ ΕΣΚΑΣΕ PLAY-OFF

Πρώτη νίκη!

ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ-ΚΥΝΟΣ 59-44

Την πρώτη του νίκη στα μπαράζ πέτυχε ο Αίαντας Αυλίδας, κερδίζοντας δίκαια τον Κύνο με 59-44 και πλέον η ομάδα του Σάλιαρη βρίσκεται αρκετά κοντά στο στόχο της ανόδου, καθώς μπορεί να βρισκόμαστε ακόμα στη 2η αγωνιστική των play-off αλλά με δεδομένο πως ανεβαίνουν οι 3 από τους 4 αλλά και με τη διαφορά των 15 πόντων που πήρε σήμερα, έχει αναμφίβολα το προβάδισμα για τη συνέχεια.

Ο Κύνος, που έπαιξε με πολλές απουσίες σήμερα, ήταν μέσα στον αγώνα μέχρι την τρίτη περίοδο όταν μείωσε σε 40-38, αλλά η πολύ καλή άμυνα της ομάδας του Σάλιαρη σε συνδυασμό με την κούραση των φιλοξενουμένων έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του Αίαντα που έφτασε δίκαια στο τελικό 59-44.

Ο Αίαντας δεν ήταν εύστοχος απέναντι στη ζώνη του Κύνου, αλλά με 44 πόντους παθητικό δεν μπορούσε να χάσει αυτό τον αγώνα…

Η διαφορά έγινε πάντως στην τελευταία και καθοριστική περίοδο, όταν οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 19-6 φτάνοντας δίκαια στη νίκη.

Καλύτεροι των νικητών, από τους οποίους απουσίαζαν οι Καραπετάκος και Ιωάννου ήταν οι Τσιώλης και Μπαλτάς.

Από τον Κύνο ο Καστάνας πέτυχε 21 πόντους αλλά δεν είχε βοήθειες στην επίθεση.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Τσάμης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-12, 19-12, 11-14, 19-6.

ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ (Σάλιαρης): Πολίτης 6 (1), Μαλισσιόβας 10, Παπαχαραλάμπους 2, Μπαλτάς 12 (2), Τσιώλης 19, Βασιλείου 4, Κόφφας 6, Κόκορης, Χαϊντούτης, Μαρίνης, Δεληκώστας.

ΚΥΝΟΣ (Καστάνας): Καστάνας 21 (3), Δούρος 10, Τσαρούχας 3, Κατσομήτρος 10, Φαρφάλας 2, Κατσιάνος.