Β’ ΕΣΚΑΣΕ (PLAY-OFF): ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ 74-59

Β’ ΕΣΚΑΣΕ (PLAY-OFF)

Ανατροπή και κορυφή!

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ 74-59

Ο Απόλλωνας Χαλκίδας ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στο β’ ημίχρονο, βρήκε λύσεις απέναντι στην άμυνα του Αίαντα Αυλίδας, φτάνοντας στη νίκη με τελικό σκορ 74-59 που του δίνει στην ουσία από σήμερα το εισιτήριο της ανόδου στην Α’ κατηγορία!

Οι παίκτες του Σάλιαρη ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο. Με καλή άμυνα αλλά και λύσεις στην επίθεση από αρκετούς παίκτες διατήρησαν ένα σταθερό προβάδισμα στο σκορ.

Στο β’ ημίχρονο όμως το σκηνικό άλλαξε. Ο Απόλλωνας έλυσε σε μεγάλο βαθμό το επιθετικό του πρόβλημα και δεν άργησε να πάρει τα ηνία του αγώνα.

Με επιμέρους σκορ 30-10 στη γ’ περίοδο όχι μόνο μπήκε εκ νέου στο ματς αλλά πήρε και διαφορά ασφαλείας (53-42).

Με ευστοχία από την περιφέρεια οι γηπεδούχοι διατήρησαν στην τελευταία περίοδο το υπέρ τους σκορ φτάνοντας τελικά στη νίκη με 74-59.

Πάντως και οι δύο ομάδες πρέπει να αισθάνονται ευχαριστημένες, καθώς με τη νίκη του Άρη Αμφίκλειας επί του Κύνου ανέβηκαν από σήμερα στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ!

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Μαμασούκα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-15, 11-17, 30-10, 21-17.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκλιάτης): Τσώκος 9 (1), Γκίκας, Τζάνος 12 (4), Καψούλης 19 (2), Πούλος 11 (2), Ιντζίδης 2, Γεωργίου 2, Σότο 9, Γιώτης, Ιωάννου, Μιχελής, Μήλιος 10.

ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ (Σάλιαρης): Πολίτης 2, Κουτρουμάνος 2, Μαλισιόβας 14, Κόκκορης 3 (1), Παπαχαραλάμπους 2, Μπαλτάς 6 (1), Τσιώλης 11 (1), Καραπετάκος 2, Χαιντούτης 9, Βασιλείου 2, Κόφφας 6.

*Σε νεότερη ανάρτηση θα ακολουθήσει photo album του αγώνα.