Uncategorized Γ ΕΣΚΑΣΕ

Θρίλερ στο φινάλε της Γ’ ΕΣΚΑΣΕ!

Αμφίρροπο μέχρι το φινάλε του το φετινό πρωτάθλημα της Γ’ Κατηγορίας, με την επόμενη αγωνιστική που θα είναι και η τελευταία να κρίνει τα πάντα όσο αφορά τις ομάδες που θα ανέβουν στη Β’ κατηγορία.

Στον α’ όμιλο η κατάσταση είναι κάπως πιο ξεκάθαρη, καθώς η Αναγέννηση Λαμίας είναι σίγουρα πρώτη οπότε έχει κερδίσει αυτόματα και το εισιτήριο της ανόδου για τη Β’ ΕΣΚΑΣΕ.

Η δεύτερη θέση που οδηγεί σε αγώνα μπαράζ με τον 2ο του β’ ομίλου θα κριθεί στην αναμέτρηση Μούτα Δομοκού-Λίμνη, με τον νικητή να παίρνει το εισιτήριο για τα μπαράζ.

Στο β’ όμιλο όμως η κατάσταση είναι πολύπλοκη καθώς τα πάντα είναι ανοιχτά από την 1η μέχρι και την 4η θέση και όλα θα ξεκαθαρίσουν στην τελευταία αγωνιστική και συγκεκριμένα στον αγώνα Κονίστρες-Ακαδημίες Χαλκίδας, καθώς στο άλλο ματς το Βασιλικό θα πάρει τη νίκη δίχως να αγωνιστεί απέναντι στην Κάρυστο που έχει αποβληθεί από το πρωτάθλημα μετά από τους δύο μηδενισμούς.

Ας δούμε όμως τα δύο σενάρια και τη βαθμολογική κατάταξη ανάλογα με το αποτέλεσμα που θα προκύψει στο κλειστό του Αλιβερίου.

Νίκη για Κονίστρες

Σ’ αυτή την περίπτωση η βαθμολογία θα διαμορφωθεί ως εξής μετά από τριπλή ισοβαθμία.

  1. ΚΟΝΙΣΤΡΕΣ
  2. ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ
  3. ΔΡΟΣΙΑ
  4. ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ
  5. ΚΑΡΥΣΤΟΣ

Νίκη για Ακαδημίες Χαλκίδας

Σ’ αυτή την περίπτωση η βαθμολογία θα διαμορφωθεί ως εξής μετά και πάλι από τριπλή ισοβαθμία.

  1. ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ
  2. ΚΟΝΙΣΤΡΕΣ
  3. ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ
  4. ΔΡΟΣΙΑ
  5. ΚΑΡΥΣΤΟΣ

Μετά το τέλος του πρωταθλήματος που ολοκληρώνεται την ερ΄χομνεη Κυριακή οι τρεις πρώτες ομάδες των δύο ομίλων θα δώσουν αγώνες κατάταξης.

Οι δύο πρώτοι των ομίλων για τον τίτλο του πρωταθλητή της Γ’ ΕΣΚΑΣΕ έχοντας όμως και οι δύο εξασφαλίσει την άνοδο.

Οι δύο δεύτεροι για την 3η θέση που οδηγεί επίσης στη Β΄κατηγορία.

Οι δύο τρίτοι ώστε να προκύψει ο 5ος και 6ος του πρωταθλήματος, σε περίπτωση που υπάρξουν αποχωρήσεις ομάδων από υψηλότερες κατηγορίες για να καλυφθούν τα κενά.

Αναλυτικά παρακάτω, το πρόγραμμα και οι βαθμολογίες στους δύο ομίλους:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (7/5)

ΜΕΔΕΩΝ-ΔΟΞΑ ΔΙΡΦΥΩΝ

ΜΟΥΤΑ-ΛΙΜΝΗ

Ρεπό: ΑΝΑΓ.ΛΑΜΙΑΣ

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

A/A ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ Β Ν Η Υ-Κ
1 ΑΝΑΓ.ΛΑΜΙΑΣ 4 7 3 1 275-251
2 ΜΟΥΤΑ 3 5 2 1 152-114
3 ΛΙΜΝΗ 3 5 2 1 204-176
4 ΔΟΞΑ ΔΙΡΦ. 3 3 0 3 140-189
5 ΜΕΔΕΩΝ 3 3 1 2 123-164

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

 

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (7/5)

ΚΟΝΙΣΤΡΕΣ-ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

ΚΑΡΥΣΤΟΣ-ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ

Ρεπό: ΔΡΟΣΙΑ

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

A/A ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. Β. Ν Η Υ-Κ
1 ΔΡΟΣΙΑ 4 6 2 2 173-173
2 ΑΚΑΔ.ΧΑΛΚΙΔΑΣ 3 5 2 1 215-157
3 ΚΟΝΙΣΤΡΕΣ 3 5 2 1 176-158
4 ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ 3 4 1 2 174-172
5 ΚΑΡΥΣΤΟΣ 3 3 1 2 98-172

Σχετικά άρθρα

Γ’ ΕΣΚΑΣΕ (Β’ ΟΜΙΛΟΣ): ΔΡΟΣΙΑ-ΔΟΞΑ ΔΙΡΦΥΩΝ 51-57

pannikolaou

Γ’ ΕΣΚΑΣΕ (Γ’ ΟΜΙΛΟΣ): ΠΡΩΤΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ-ΑΚ. ΙΣΤΙΑΙΑΣ 75-59

pannikolaou

Γ’ ΕΣΚΑΣΕ (Α’ ΟΜΙΛΟΣ): Α.Ο.ΚΥΜΗΣ-ΣΤΥΡΑ 67-65

pannikolaou