Γ’ ΕΣΚΑΣΕ Β’ ΦΑΣΗ (Α’ ΟΜΙΛΟΣ): ΚΟΝΙΣΤΡΕΣ-ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 59-64

Γ’ ΕΣΚΑΣΕ Β’ ΦΑΣΗ (Α’ ΟΜΙΛΟΣ)

Απ’ ευθείας άνοδος για τις Ακαδημίες Χαλκίδας!

ΚΟΝΙΣΤΡΕΣ-ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 59-64

Οι Ακαδημίες Χαλκίδας ήθελαν μόνο νίκη την τελευταία αγωνιστική μέσα στο Αλιβέρι για να πάρουν την άνοδο στη Β’ ΕΣΚΑΣΕ και τα κατάφεραν καθώς μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα που κρίθηκε στην παράταση νίκησαν τις Κονίστρες με 64-59!

Στον πόντο πήγαινε το ματς στο πρώτο ημίχρονο (23-24), πήραν το πάνω χέρι στη συνέχεια οι Κονίστρες που προηγήθηκαν στα μέσα της δ’ περιόδου ακόμα και με 7 πόντους διαφορά για να επιστρέψει το ΧΒΑ και με καλάθι του Μπαρώτα να ισοφαρίσει σε 53-53 οδηγώντας τον αγώνα στην παράταση.

Εκεί πλέον οι φιλοξενούμενοι με καλύτερη ψυχολογία πήραν τη νίκη με 64-59 και μαζί την άνοδο ως πρωταθλητές στη Β’ ΕΣΚΑΣΕ.

Αξίζει να σημειωθεί, πως ο Μπαρώτας πέτυχε και τους 18 πόντους του μετά το 30′ του αγώνα, ενώ μαζί με τους δύο άλλους μικρούς Χροναίο και Δ.Σταθόπουλο ήταν εκ των κορυφαίων των νικητών!

Οι Κονίστρες θα δώσουν μπαράζ ανόδου τώρα με τη Μούτα Δομοκού.

Διαιτητές: Παστήρας-Βαρσαμάς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-13, 23-24, 40-36, 53-53 (καν.διάρκεια), 59-64 (τελ.αποτελ.).

ΚΟΝΙΣΤΡΕΣ (Λασπάς): Καρλής, Μιχόπουλος 10, Γλύκος, Αποστολίδης 5 (1), Εμμανωλίδης, Βάχλας, Δημάς 12 (1), Χατζόπουλος 13, Μπασινάς 8 (2), Σιδεράκης 11.

ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γυφτονικολός-Μπρατσιάκος): Χροναίος 20, Αποστολόπουλος, Μπαρώτας 18 (1), Μπιλάλης 2, Σταθόπουλος Δημ. 13 (2), Μπουρμάς 1, Γιαπλές 3, Νάτσιος, Τάρλας 1, Τσουμάνης 4 (1), Τζανής, Σταθόπουλος Κ. 2.