FEATURED Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Το πρώτο τζάμπολ της χρονιάς!

Από σήμερα ουσιαστικά ξεκινούν τα πρωταθλήματα της ΕΣΚΑΣΕ, καθώς μετά το…ορεκτικό των τριών προηγούμενων εβδομάδων με του αγώνες στα πρωταθλήματα υποδομής, σήμερα στο πρόγραμμα μπαίνει το…κυρίως πιάτο με την έναρξη της Α’ κατηγορίας!

Πρεμιέρα λοιπόν για το κορυφαίο τοπικό πρωτάθλημα, που τα τελευταία χρόνια προσφέρει αρκετές συγκινήσεις, με μεγάλες μονομαχίες σε κορυφή και ουρά.

Ας ελπίσουμε σε μια ανάλογη συνέχεια και φέτος…

Το σημερινό πρόγραμμα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ ξεκινάει χρονικά το μεσημέρι με δύο αγώνες.

Στις 3 μ.μ. ο Σύλλας υποδέχεται τον Άρη Αμφίκλειας, με τις δύο ομάδες που ανέβηκαν φέτος στην Α’ κατηγορία να συγκρούονται σε μια επανάληψη της περσινής τους πρεμιέρας στη Β’ κατηγορία, τότε που ο αγώνας κρίθηκε στην παράταση!

Στις 3:30 μ.μ. ο Απόλλωνας Λιβαδειάς υποδέχεται στην έδρα του τον Τελεθριακό σε μια ακόμα αμφίρροπη αναμέτρηση στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Λιβαδειάς έδειξε στην προετοιμασία της πως φέτος έχει στόχο μια πολύ καλύτερη πορεία από πέρυσι, το ίδιο και η ομάδα της Β.Εύβοιας που στοχεύει στο πλασάρισμα της στην πρώτη τετράδα.

Τα υπόλοιπα 4 ματς θα ξεκινήσουν στις 6 μ.μ. που επίσης αναμένονται με ενδιαφέρον.

Η ΑΓΕ Χαλκίδας με αρκετούς πιτσιρικάδες στο ρόστερ της υποδέχεται τον Μάκαρο. Φαβορί η ομάδα της Άμφισσας, αλλά η έδρα και η πρεμιέρα δεν παύουν να αποτελούν ισχυρούς παράγοντες.

Ο νεοφώτιστος Αίαντας Αυλίδας θα έχει δύσκολο έργο απέναντι στον ισχυρό Άρη Θήβας, ενώ στη Μαλεσίνα ξεκάθαρο φαβορί για τη νίκη είναι η ομάδα του Θάνου απέναντι στον Γ.Σ.Αυλίδας.

Τέλος, στην Ιτέα, σε ένα αγώνα που θα γίνει κεκλεισμένων των θυρών, ο Γ.Σ.Ιτέας υποδέχεται τον Απόλλωνα Χαλκίδας στην πρώτη του παρουσία στην Α’ κατηγορία.

Αναλυτικά το σημερινό πρόγραμμα της πρεμιέρας και οι διαιτητές:

Κλειστό Κανήθου 18:00 ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΜΑΚΑΡΟΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ (Ντάνος-Γερονικολός)

Κλειστό Αυλίδας 18:00 ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ-ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Χαϊνά-Κάλφα)

Κλειστό Αιδηψού 15:00 ΣΥΛΛΑΣ-ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Τσάλλας-Μαμασούκα)

Κλειστό Ιτέας 18:00 Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Κοτσιμπός-Χριστοδούλου)

Κλειστό Λιβαδειάς 15:30 ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ-ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Χουγιάζος-Καραμπιτσάκος)

Κλειστό Μαλεσίνας 18:00 ΜΑΛΕΣΙΝΑ-Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ (Σοφόπουλος-Αρτσίτας)

Σχετικά άρθρα

Ο φωτεινός ήλιος του Αλέξανδρου έλαμψε και πάλι! (pics)

pannikolaou

Αγιασμός στον Λοκρό με ευχές για καλή σεζόν! (pics)

pannikolaou

Ευχές και στήριξη Άγκι Ιμπέζα σε Κώστα Τσαρτσαρή!

pannikolaou