Α ΕΣΚΑΣΕ

Γ.Βελισσαράκος: ‘Το παρκέ είναι ο πιο δίκαιος κριτής’

Στο τρίτο κακό 10λεπτο, αλλά και στο επόμενο που ακολούθησε με την προσπάθεια της ομάδας του για την ανατροπή στάθηκε ο κόουτς της ΑΓΕΧ Γιώργος Βελισσαράκος τονίζοντας για τον χθεσινό αγώνα με τον Γ.Σ.Αυλίδας:

Χωρίς ρυθμό, με κακή κυκλοφορία της μπάλας και λάθος επιλογές στην επίθεση, το πιθανότερο είναι να χάσεις.

Λέω πάντα ότι το παρκέ είναι ο πιο δίκαιος κριτής, όπως και ότι κάνεις στην προπόνηση, αυτά και λιγότερα θα κάνεις στο παιχνίδι.

Εμείς λοιπόν, με μια προπόνηση όλοι μαζί την εβδομάδα και με πολλούς νεαρούς παίκτες που παίζουν για πρώτη φορά σε αντρική ομάδα, είναι πολύ δύσκολο να κερδίζουμε.

Έτσι, στον αγώνα με τον Γ.Σ.Αυλίδας κάνοντας ένα καταστροφικό γ’ 10λεπτο βρεθήκαμε πίσω με 12 πόντους διαφορά.

Στο 4ο 10λεπτο οι παίκτες μου έκαναν μεγάλη προσπάθεια να γυρίζουν το παιχνίδι, όμως στο τελευταίο λεπτό και με το σκορ 53-55 χάσαμε 3 ευκαιρίες να κερδίσουμε αστοχώντας σε 3 lay-up.

Ο Γ.Σ.Αυλίδας κέρδισε δίκαια και πιστεύω ότι με τους έμπειρους παίκτες που έχει θα ‘θεμελιώσει’ την κατηγορία.

Πιέζω πολύ τους παίκτες μου να ‘κερδίσουν τον χρόνο’ για λιγότερες απώλειες.

Η προσπάθειά μας να ‘μάθουμε’ το παιχνίδι, συνεχίζεται’.