Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 73-76

Τρίποντη ανατροπή!

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 73-76

Ο Απόλλωνας Χαλκίδας ήταν μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά η ψυχωμένη ΑΓΕΧ που δεν τα παράτησε ποτέ, πέτυχε τη μεγάλη ανατροπή στο τέλος και με δύο τρίποντα του Ν.Κικίδη πήρε μια νίκη τεράστιας σημασίας με 76-73!

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με την ΑΓΕΧ μπροστά με 21-24.

Στη β’ περίοδο όμως, ο Απόλλωνας με πρωταγωνιστή τον Στεφάνου πέτυχε ένα επιμέρους σκορ 23-10 και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 44-34.

Η ομάδα του Γκλιάτη συνέχισε να ελέγχει τον αγώνα (59-49) αλλά στα τελευταία λεπτά ήρθε η μεγάλη ανατροπή.

Ο 16χρονος Ν.Κικίδης με 2/2 τρίποντα έβαλε μπροστά την ΑΓΕΧ με ένα πόντο και ο Νίκος Βελισσαράκος με 2/2 βολές σφράγισε τη νίκη-ανατροπή για την ομάδα του Γ.Βελισσαράκου με 76-73, καθώς στο τέλος αστόχησε σε τρίποντο για την ισοφάριση με πολύ δύσκολες προϋποθέσεις ο Στεφάνου!

Μια νίκη, που πανηγυρίστηκε δεόντως από τους νικητές, με τους μικρούς να δείχνουν πως μπορούν να τα καταφέρουν και σε αυτό το επίπεδο!

Διαιτητές: Χαϊνά-Σοφόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-24, 23-10, 15-15, 14-27.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκλιάτης): Μπέλλος 5 (1), Τζάνος, Στεφάνου 23 (6), Πούλος 16 (2), Κωστάκης 18, Γεωργίου Ζ. 9, Προκοπάκης 2.

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Βελισσαράκος): Παστήρας 19 (3), Θωμάς, Μάμαλης 12 (2), Μαλακασιώτης 6, Βεζυρτζόγλου 6, Κικίδης Κ., Βελισσαράκος 14, Πετρογιάννης, Κικίδης Ν. 9 (3), Σαββόπουλος 10.

*Σε νεότερη ανάρτηση θα ακολουθήσει photo album του αγώνα.