Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ-ΛΟΚΡΟΣ 78-83

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

Τεράστιο διπλό κόντρα σε όλους!

ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ-ΛΟΚΡΟΣ 78-83

Ο Λοκρός πήρε το διπλό στην Καλλιθέα με αντίπαλο τον Έσπερο, αντιμετωπίζοντας και κερδίζοντας την τοπική ομάδα αλλά και μια πολύ κακή διαιτησία, κατακτώντας μια νίκη απ’ αυτές που μπορούν να κάνουν τη διαφορά!

Ένα…μάγκικο διπλό, το πρώτο μακριά από την Αταλάντη, με την ομάδα του Ζαρονικόλα να φωνάζει παρών δείχνοντας πως φέτος έχει στόχο να κάνει το βήμα παραπάνω!

Μεγάλο ντέρμπι, με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ και με καθυστέρηση 20 λεπτών στην έναρξη του αγώνα καθώς οι φίλαθλοι στην εξέδρα άναψαν καπνογόνο!

Όταν καθάρισε η ατμόσφαιρα δόθηκε το τζάμπολ με την πρώτη περίοδο να βρίσκει οριακά μπροστά τον Λοκρό με 22-24.

Το ημίχρονο τελείωσε 48-42 με τον Έσπερο να παίρνει μια διαφορά 6 πόντων βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση.

Ο Λοκρός επέστρεψε στη γ’ περίοδο (62-62) για να έρθει το τελευταίο 10λεπτο για το…ξεκαθάρισμα λογαριασμών!

Ο Έσπερος στου δρόμου τα μισά ξέφυγε με 7 πόντους αλλά κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων.

Ο Λοκρός ισοφάρισε σε 78-78 στο τελευταίο λεπτό και ο Σάκοτα στα 50′ δευτερόλεπτα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (78-80).

Ο Ρετσινάς έκλεψε τη μπάλα κέρδισε και το φάουλ και με 2/2 βολές έγραψε το 78-82.

Νέα καλή άμυνα από τον Λοκρό και φάουλ που έκαναν οι γηπεδούχοι πάνω στον Αν.Μάτο, με τον αρχηγό του Λοκρού να γράφει με 1/2 βολές το τελικό 78-83 για τη μεγάλη νίκη της ομάδας της Αταλάντης μέσα σε μια πολύ δύσκολη έδρα και απέναντι σε μια κακή διαιτησία.

Διαιτητές: Λογοθέτης-Μαριγλή.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-24, 26-18, 14-20, 16-21.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Γράψας-Μάντζαρης): Αγγελόπουλος 11 (3), Καρλάυτης 8 (2), Χαρούνι Ν. 10, Κατσούρης 1, Βλασσόπουλος 12 (2), Χαρούνι Κ. 12, Καράμπελας 6 (2), Βάρσος 9 (1), Πρόγκας 9.

ΛΟΚΡΟΣ (Ζαρονικόλας): Διαμαντής 5, Ρούζιος 7, Μπόλματης 5 (1), Μπουλαντζάς, Νικολάου, Παναγιωτίδης 16 (4), Κανακάρης, Σάκοτα 24, Μάτος Αν. 19, Ρετσινάς 7, Θεοδώρου.