FEATURED Γ ΕΘΝΙΚΗ

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Τα φώτα στο Σχηματάρι για το ντέρμπι Ερμή-Λοκρού!

Η πιο μεγάλη ώρα του…πολέμου η σημερινή για τη Γ’ Εθνική, με την 6η αγωνιστική να συμπεριλαμβάνει και το πρώτο τοπικό ντέρμπι που θα γίνει στο Σχηματάρι ανάμεσα στον Ερμή και τον Λοκρό Αταλάντης!

Ένα ντέρμπι που πέφτουν όλα τα φώτα πάνω του, ανάμεσα σε δύο ομάδες που έχουν φιλοδοξίες και που θέλουν σήμερα η καθεμία τη νίκη για τους δικούς της ξεχωριστούς λόγους.

Ο Ερμής με όπλο την έδρα ζητάει την επιστροφή στις επιτυχίες μετά από δύο σερί ήττες, ενώ ο Λοκρός που ξέρει τον τρόπο να τα καταφέρνει στα τοπικά ντέρμπι όπως έδειξε και πέρυσι απέναντι σε Κάδμο και Έσπερο Λαμίας, θέλει να κάνει δικό του το ροζ φύλλο αγώνος για να παραμείνει στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν δύο φορές στην περίοδο της προετοιμασίας κατακτώντας από μια νίκη ο καθένας στην έδρα του, αλλά τα επίσημα ματς είναι εντελώς διαφορετικά από τα φιλικά.

Το τοπικό ντέρμπι μπορεί να ξεχωρίζει, αλλά δεν είναι το μοναδικό σπουδαίο ματς της αγωνιστικής.

Ίσως μάλιστα από βαθμολογικής πλευράς, το μεγαλύτερο ενδιαφέρον να υπάρχει στο κλειστό της Πειραϊκής όπου στις 4 μ.μ. η Παναγίτσα σε ένα αγώνα δίχως αύριο υποδέχεται τα Χανιά. Η νίκη είναι μονόδρομος για την ομάδα της Χαλκίδας ώστε να συνεχίσει να ελπίζει στην παραμονή της, καθώς σε διαφορετική περίπτωση ένα ενδεχόμενο 0/6 θα σφίξει τη θηλιά του υποβιβασμού.

Στη Λαμία τέλος, ο Έσπερος έχει θεωρητικά το ευκολότερο έργο υποδεχόμενος τον Άρη Νικαίας με την ομάδα του Σοφογιάννη να θέλει να αφήσει στο παρελθόν την άσχημη εμφάνιση και τη βαριά ήττα στην Καλλιθέα, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα.

Το σημερινό πρόγραμμα:

Κοκκινιάς 3ο ΓΕΛ 15:30 Νίκη Αμαρουσίου-Βούρειος Χίου Λαμπίρης-Μαρινάκης (Ζερδεβάς)
Πειραϊκής 16:00 Παναγίτσα-Χανιά Σπυρόπουλος-Κοτσώνης (Δημητριάδης)
Βαρδινογιάννειο 17:00 ΟΦΗ-Πεντέλη Κοτσιμπός-Γεράνιος (Μαχαιριανάκης)
Χαλκιοπούλειο 17:00 Έσπερος Λαμίας-Άρης Νίκαιας Τσουμαχίδης-Αβραμίδου (Μόρφη Γιούλα)
Σχηματαρίου 17:00 Ερμής Σχηματαρίου-ΑΣ Λοκρός Χρηστίδης Ηλ.-Σκαλτσης (Χριστοδούλου Γ.)

Τετάρτη 6 Δεκεμβρίου
Πετρούπολης 19:00 Άρης Πετρούπολης-Έσπερος Καλλ. Λύρας-Αθανασόπουλος (Παπαδόπουλος)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Ομάδα ΑΓ ΒΑΘ. Ν Η Υ Κ
1 ΚΡΟΝΟΣ 5 9 4 1 404 358
2 ΠΕΝΤΕΛΗ 5 9 4 1 366 343
3 ΧΙΟΣ 5 9 4 1 367 393
4 ΕΣΠΕΡΟΣ Λ. 5 8 3 2 385 378
5 ΟΦΗ 4 7 3 1 306 254
6 ΛΟΚΡΟΣ 4 7 3 1 336 293
7 ΕΣΠΕΡΟΣ Κ. 4 7 3 1 307 275
8 ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜ. 5 7 2 3 369 337
9 ΑΡΗΣ ΝΙΚ. 4 6 2 2 294 308
10 ΧΑΝΙΑ 5 6 1 4 351 402
11 ΝΙΚΗ ΑΜΑΡ. 4 5 1 3 247 280
12 ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ. 5 5 0 5 389 427
13 ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ 5 5 0 5 293 366

Σχετικά άρθρα

Πρωτάθλημα Παίδων: Βαθμολογίες & σκόρερς (1η αγωνιστική 19-20/9)

pannikolaou

ΕΦΗΒΩΝ Β’ ΟΜΙΛΟΣ: ΑΕΕΠ Χαλκίδας-ΑΓΕ Χαλκίδας 67-61

pannikolaou

ΕΦΗΒΩΝ Β’ ΟΜΙΛΟΣ: ΧΒΑ-Απόλλων Χαλκίδας 52-63

pannikolaou