Β’ ΕΣΚΑΣΕ Α’ ΟΜΙΛΟΣ: ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ-ΧΒΑ 79-76

Β’ ΕΣΚΑΣΕ Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Ο Πρωτέας το μεγάλο ντέρμπι!

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ-ΧΒΑ 79-76

Ο Πρωτέας Σχηματαρίου ήταν ο νικητής στο μεγάλο ντέρμπι της Β’ κατηγορίας κερδίζοντας το αήττητο μέχρι σήμερα ΧΒΑ με 79-76  βάζοντας ‘φωτιά’ στην κορυφή του ομίλου!

Η ομάδα του Χαντζή ήταν διαρκώς μπροστά στο σκορ σε ένα σκληρό ματς, με πολλά φάουλ και πάθος και από τις δύο πλευρές για τη νίκη.

Ο Πρωτέας στηριζόμενος για ένα ακόμα ματς στο δίδυμο Χαρίση-Στεφάνου προηγήθηκε στο ημίχρονο με 43-31 και στο 30′ με 58-49.

Στο τελευταίο 10λεπτο το ΧΒΑ ροκάνισε τη διαφορά φτάνοντας μέχρι τους 3 πόντους και χάνοντας ένα κρίσιμο σουτ με τον Μπαρώτα στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Οι γηπεδούχοι πήραν τελικά την πολύτιμη νίκη με 79-76 ενώ το ΧΒΑ μπορεί να ηττήθηκε αλλά μείωσε τη διαφορά στο τέλος και αυτό ίσως να παίξει το ρόλο του σε πιθανές ισοβαθμίες σε ένα ισορροπημένο όμιλο όπου 4 ομάδες όπως όλα δείχνουν θα διεκδικήσουν τα δύο πρώτα εισιτήρια.

Παράπονα από τη διαιτησία και από τις δύο ομάδες, με το ΧΒΑ να διαμαρτύρεται κυρίως για τον Αρτσίτα.

Διαιτητές: Αρτσίτας-Καλαπόδης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-14, 43-31, 58-49, 79-76.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής): Νταλαγιάννης 15 (3), Μαριάκης, Βαϊνάς 6 (2), Γιαννάκης Γ., Μπίντζιος, Παναγιωτόπουλος, Βλαχάκης 10 (2), Γιαννάκης Θ. 4, Στεφάνου 23 (1), Χαρίσης 21, Μεθενίτης.

ΧΒΑ (Μπρατσιάκος-Γαλάνης): Χροναίος 16, Μπρατσιάκος 10 (3), Μπαρώτας 10 (2), Σταθόπουλος 22 (1), Χοροζίδης 7, Τσοκάνης, Τάρλας 5, Τσουμάνης, Τζάνης 2, Παπάζογλου 4.

*Σε σε νεότερη ανάρτηση το photo album του αγώνα.