Το computer της Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Τα μηνύματα για το ενδιαφέρον που θα παρουσιάσει το φετινό πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ είναι άκρως ενθαρρυντικά, καθώς μετά από 5 αγωνιστικές μόλις μια ομάδα παραμένει αήττητη, ενώ οι περισσότεροι εκ των αγώνων έχουν τα χαρακτηριστικά ντέρμπι, δίνοντας την εικόνα ενός πρωταθλήματος που θα κριθεί στις λεπτομέρειες.

1. ΜΑΚΑΡΟΣ ΒΑΘΜΟΙ 10

Νίκησε εκτός έδρας με 63-53 τον Άρη Αμφίκλειας και απολαμβάνει για πρώτη φορά φέτος τη μοναξιά της κορυφής. Πέρυσι, στο ίδιο διάστημα, η ομάδα της Άμφισσας μετρούσε 5 ήττες! Οι 53 πόντοι παθητικό, είναι το καλύτερο φετινό ρεκόρ του Μάκαρου. Ατομικά ρεκόρ πόντων από τους Κουτσογιάννη (18), Οικονόμου (8), Φουσέκη (6). Για πρώτη φορά φέτος, σε μονοψήφιο αριθμό πόντων ο Λούπουλ (4).

2. Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ ΒΑΘΜΟΙ 9

Νίκησε στην παράταση με 80-77 τη Μαλεσίνα επιστρέφοντας στις νίκες. Έπαιξε για 2η σερί αγωνιστική παράταση αλλά αυτή τη φορά επικράτησε. Ατομικό ρεκόρ πόντων από τους Αγγελόπουλο (14), Ευθυμίου (18). Σκόραρε για πρώτη φορά φέτος σε εντός έδρας αγώνα ο Πράππας (7).

3. ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ ΒΑΘΜΟΙ 9

Επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας τον Απόλλωνα Χαλκίδας με 83-46. Καλύτερο αμυντικό ρεκόρ για φέτος οι 46 πόντοι παθητικό. Ατομικό ρεκόρ πόντων ο Τριανταφύλλου (17), πρώτοι πόντοι για Καραδόπουλο (2), για δεύτερη σερί αγωνιστική άποντος ο Μανώλας που αγωνίζεται με πρόβλημα τραυματισμού εδώ και καιρό.

4. ΜΑΛΕΣΙΝΑ ΒΑΘΜΟΙ 9

Έχασε για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα, γνωρίζοντας την ήττα στην Ιτέα με 80-77 στην παράταση. Οι 80 πόντοι το χειρότερο αμυντικό ρεκόρ για φέτος, αλλά μετά από 5λεπτη παράταση. Καλύτερη επίθεση στο πρωτάθλημα από τη Μαλεσίνα με 414 πόντους (82,8 μ.ο.). Ατομικά ρεκόρ πόντων για Θεοφανόπουλο (8), Ψωρομίτα (2). Για τρίτο σερί ματς απών ο Α.Χαρατσής, για τρίτο σερί αγώνα πάνω από τους 30 πόντους ο Ι.Χαρατσής (31).

5. ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ ΒΑΘΜΟΙ 8

Νίκησε με 81-72 τον Τελεθριακό πετυχαίνοντας την 3η νίκη του στο πρωτάθλημα που είναι και σερί. Οι 81 πόντοι το καλύτερο επιθετικό ρεκόρ για φέτος, αλλά και οι 72 η χειρότερη αμυντική επίδοση. Τα 12 τρίποντα που πέτυχε, τα περισσότερα που έχει βάλει φέτος σε ένα αγώνα. Ατομικό ρεκόρ πόντων για Τσιώλη (22), πρώτοι πόντοι στο πρωτάθλημα για Μπαλτά (6).

6. ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ ΒΑΘΜΟΙ 7

Ηττήθηκε στην Αυλίδα από τον Αίαντα με 81-72, χάνοντας για 3η φορά φέτος και για 2η εκτός έδρας. Ατομικό ρεκόρ πόντων από τους Ρουμελιώτη (18), Κουμπέ (7), Παπάνογλου (22). Οι 11 πόντοι του Παπαθανασίου το χειρότερο φετινό του ατομικό ρεκόρ.

7. Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ ΒΑΘΜΟΙ 7

Νίκησε με 73-61 τον Σύλλα στην Αιδηψό. Ήταν η 2η εκτός έδρας νίκη και η πρώτη με προπονητή τον Φραγκούλη. Ομαδικό ρεκόρ τριπόντων με 6 εύστοχα. Ατομικό ρεκόρ πόντων από Τσίτση (15), πρώτοι πόντοι στο πρωτάθλημα από Αλεξάνδρου (7), Κωνσταντόπουλο (4).

8. ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ ΒΑΘΜΟΙ 6

Δεν αγωνίστηκε καθώς αναβλήθηκε ο αγώνας της με την ΑΓΕΧ λόγω μη έκδοσης άδειας αγώνα από την ομάδα της Χαλκίδας. Ο Απόλλωνας διαθέτει την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος (255 πόντοι) αλλά με ένα αγώνα λιγότερο.

9. ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΒΑΘΜΟΙ 6

Έχασε στη Θήβα από τον Άρη με 83-46. Το -37 η πιο βαριά φετινή ήττα, οι 46 πόντοι αρνητικό ρεκόρ στην επίθεση, οι 83 το χειρότερο αμυντικό ρεκόρ. Πρώτοι πόντοι στο πρωτάθλημα για τον Γιώτη (6), σταθερά σε διψήφιο αριθμό πόντων σε όλους τους αγώνες ο Πούλος (14).

10. ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ ΒΑΘΜΟΙ 6

Έχασε στην έδρα του από τον Μάκαρο με 53-63, στην 4η σερί φετινή του ήττα και την 3η εντός έδρας. Πρώτο τρίποντο στη σεζόν του Κάτσικα, για 4η και 3η φορά αντίστοιχα σε διψήφιο αριθμό πόντων οι Παπαδάκης (10), Τσεκούρας (16).

11. ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΒΑΘΜΟΙ 5

Δεν αγωνίστηκε απέναντι στον Απόλλωνα Λιβαδειάς καθώς δεν εκδόθηκε εμπρόθεσμα η άδεια διεξαγωγής αγώνα και για την τύχη του αγώνα θα αποφασίσει η ΕΣΚΑΣΕ. Έχει την χειρότερη επίθεση του πρωταθλήματος (231 πόντοι) αλλά και με ένα αγώνα λιγότερο.

12. ΣΥΛΛΑΣ ΒΑΘΜΟΙ 5

Έχασε στην έδρα του από τον Γ.Σ.Αυλίδας με 61-73 και παραμένει η μόνη ομάδα χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα. Έχει την χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος με 402 πόντους (80,4 μ.ο.), παρουσιάζοντας πάντως καλό αγωνιστικό πρόσωπο στην έδρα της (ήττες με -1, -12, -19). Ατομικό ρεκόρ πόντων από Παπαγεωργίου (3), πρώτο τρίποντο στη σεζόν για Πάλλα. Ο Σύλλας η ομάδα με τις περισσότερες συμμετοχές αθλητών στο πρωτάθλημα (19).