Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΣΥΛΛΑΣ-Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ 63-75

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Αγχωτικό διπλό!

ΣΥΛΛΑΣ-Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ 63-75

Παραλίγο να γίνει η έκπληξη της αγωνιστικής στην Αιδηψό, με τον Γ.Σ.Ιτέας να κερδίζει δύσκολα τον πολύ καλό Σύλλα με 75-63, με το τελικό +12 να διαμορφώνεται στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο Σύλλας ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, όταν και έβαλε κάποια μακρινα΄σουτ και σε συνδυασμό με την πολύ καλή του άμυνα προηγήθηκε με 35-31.

Στη συνέχεια η Ιτέα ανέβασε στροφές, πέρασε μπροστά στο σκορ χωρίς όμως να πάρει διαφορά ασφαλείας.

Αυτό έγινε στο τελευταίο 5λεπτο όταν με δύο τρίποντα οι Αγγελόπουλος και Πράππας ξεκόλλησαν στο σκορ τους φιλοξενούμενους.

Ο Σύλλας όμως δεν τα παράτησε, μείωσε σε 63-68 στο τελευταίο λεπτό για να βάλει τις βολές η Ιτέα και να πάρει τελικά τη νίκη με 63-75, έχοντας ανεβάσει ρυθμό σε επίθεση και άμυνα στο β’ ημίχρονο που τελείωσε με επιμέρους σκορ 28-44.

Διαιτητές: Κάλφα-Σοφόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-13, 18-18, 16-25, 12-19.

ΣΥΛΛΑΣ (Φώτου): Πολίτης 17 (2), Αγαπητός, Φώτου 16 (4), Μαυρομιχάλης, Βογιατζής, Χατζής 5 (1), Ανδρίτσος 5, Χράπαλος 4, Φακίτσας 8, Ματάκιας 8 (1).

Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Μωραϊτης): Παγώνης 8 (1), Παπαθεοχάρης, Μπαντελάς 9, Γεωργαντάς 15, Αγγελόπουλος 18 (5), Πράππας 12 (4), Ευθυμίου 7 (1), Παπαδήμας 4, Δημητρίου 1, Παπαδρόσος, Σκούρας 1.