Το computer της Α’ ΕΣΚΑΣΕ (7η αγωνιστική)

Αγωνιστική των ντέρμπι ήταν η 7η, χωρίς σημαντικές αλλαγές στο βαθμολογικό πίνακα, αλλά με αγώνες που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Ο Μάκαρος παρέμεινε πρώτος και αήττητος, Άρης Θήβας, Μαλεσίνα και Γ.Σ.Ιτέας εξακολουθούν να βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής, ενώ στην ουρά τη νίκη της ημέρας πέτυχε ο Άρης Αμφίκλειας κερδίζοντας τον Απόλλωνα Χαλκίδας.

1. ΜΑΚΑΡΟΣ ΒΑΘΜΟΙ 14

Συνεχίζει αήττητος μετά από 7 αγωνιστικές κερδίζοντας στην έδρα του τον Γ.Σ.Αυλίδας με 74-63. Ο Φωτητζόγλου με 15 πόντους ισοφάρισε το ατομικό του ρεκόρ, Νασάκης και Λούπουλ σε 6/7 ματς της σεζόν με διψήφιο αριθμό πόντων.

2. ΜΑΛΕΣΙΝΑ ΒΑΘΜΟΙ 13

Νίκησε στην Αυλίδα τον Αίαντα με 86-79. Έχει την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος με 574 πόντους (82,0 μ.ο.). Ατομικά ρεκόρ πόντων από Κατσαγάνη (33), Συριστατίδη (26).

3. ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ ΒΑΘΜΟΙ 13

Νίκησε με 79-70 τον Τελεθριακό φτάνοντας τις 6 νίκες. Έχει την καλύτερη άμυνα στο πρωτάθλημα με 429 πόντους (61,2 μ.ο.) και παραμένει αήττητος στην έδρα του. Σε διψήφιο αριθμό πόντων για δεύτερη σερί αγωνιστική ο Παπαδημητρίου (15).

4. Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ ΒΑΘΜΟΙ 13

Νίκησε με 75-69 στη Χαλκίδα την ΑΓΕΧ παίζοντας για 3η φορά φέτος παράταση! Ατομικά ρεκόρ πόντων από Μπαντελά (14), Αγγελόπουλο (15). Πρώτη ομάδα στα εύστοχα τρίποντα στο πρωτάθλημα, σκόραρε σε 10 και έφτασε τα 66.

5. ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ ΒΑΘΜΟΙ 11

Ηττήθηκε στην έδρα του από την Μαλεσίνα με 86-79, μετά από 4 σερί νίκες. Οι 86 πόντοι το χειρότερο αμυντικό του ρεκόρ για φέτος. Ατομικό ρεκόρ πόντων από Μαλισιόβα (21), ρεκόρ στα εύστοχα τρίποντα από Αργυρίου (5).

6. ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ ΒΑΘΜΟΙ 11

Νίκησε εκτός έδρας τον Σύλλα με 84-57 στη μεγαλύτερη φετινή του νίκη σε έκταση με το δεύτερο καλύτερο επιθετικό ρεκόρ (με Γ.Σ.Ιτέας 91). Ατομικά ρεκόρ πόντων από Τερματζίδη (22), Σταμέλο (10), ρεκόρ στα τρίποντα από Τερματζίδη (6).

7. ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ ΒΑΘΜΟΙ 10

Έχασε στη Θήβα από τον Άρη με 79-70. Ατομικό ρεκόρ πόντων από τον Δήμου (7), ο Παπαθανασίου 7/7 ματς σε διψήφιο αριθμό πόντων στο πρωτάθλημα.

8. Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ ΒΑΘΜΟΙ 9

Ηττήθηκε από τον Μάκαρο στην Άμφισσα με 74-63. Ατομικό ρεκόρ πόντων από τον Κωνσταντόπουλο (7) ισοφάρισε το ρεκόρ του ο Σολδάτος (12).

9. ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ ΒΑΘΜΟΙ 9

Νίκησε τον Απόλλωνα Χαλκίδας στην έδρα του με 66-64 και επέστρεψε στις νίκες μετά από 5 συνεχόμενες ήττες. Αυτή ήταν η πρώτη φετινή νίκη του Άρη στο γήπεδό του. Ισοφάρισε το ατομικό του ρεκόρ πόντων ο Τσεκούρας (20).

10. ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΒΑΘΜΟΙ 8

Έχασε στην έδρα της από τον Γ.Σ.Ιτέας με 69-75 στην παράταση. Για πρώτη φορά φέτος έπαιξε έξτρα χρόνο. Οι 69 πόντοι η 2η καλύτερη επιθετική συγκομιδή για φέτος. Πρώτη εμφάνιση στο πρωτάθλημα από τον Δημ.Βεζυρτζόγλου με 9 πόντους, ατομικό ρεκόρ από τον Κιάκο (16).

11. ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΒΑΘΜΟΙ 8

Ηττήθηκε στην Αμφίκλεια από τον Άρη με 66-64. Πρώτη συμμετοχή και πόντοι από τον Μάρκου (7). Ο Πούλος 7/7 ματς στο πρωτάθλημα με διψήφιο αριθμό πόντων.

12. ΣΥΛΛΑΣ ΒΑΘΜΟΙ 7

Έχασε στην έδρα του από τον Απόλλωνα Λιβαδειάς με 57-84. Έχει την χειρότερη άμυνα (81,8 μ.ο.) και τη χειρότερη επίθεση (57,8 μ.ο.) στο πρωτάθλημα. Ο Φώτου έχει χρησιμοποιήσει μέχρι στιγμής 19 παίκτες δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε παίκτες από τα τμήματα υποδομής. Ατομικό ρεκόρ πόντων από Πολίτη (17), Αγαπητό (6).