FEATURED Α1

Ένα σουτ-μια βολή μακριά από τον θρίαμβο (ΚΥΜΗ-ΑΕΚ 77-79)!

ΚΡΙΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΜΗ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΕΚ ΧΑΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΕ 77-79 ΣΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΚΑΤΑΜΕΣΤΕΣ ΕΞΕΔΡΕΣ! ΟΙ ΧΑΜΕΝΕΣ ΒΟΛΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΣΤΟΧΟ ΤΡΙΠΟΝΤΟ ΣΤΗΝ ΕΚΠΝΟΗ ΤΟΥ ΜΑΚ ΦΑΝΤΕΝ ΗΤΑΝ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΧΩΡΙΣΕ ΤΗΝ ΚΥΜΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΡΙΑΜΒΟ!

Το μπάσκετ γι’ αυτό είναι το καλύτερο άθλημα, με σασπένς και και εναλλαγές στα συναισθήματα, όπου ένα σουτ, ένα ριμπάουντ, μια ελεύθερη βολή μπορούν να κρίνουν τα πάντα!

Έτσι και σήμερα, η Κύμη βρέθηκε μια ανάσα από ένα μεγάλο θρίαμβο χάνοντας τελικά με 77-79 από την ΑΕΚ στο κατάμεστο κλειστό της Κανήθου!

Μια βολή από τον Μακ Γκι ή από τον Κάιζερ στο τέλος που είχαν συνολικά 1/4 , ένα τρίποντο του Μακ Φάντεν στην εκπνοή που βρήκε σίδερο έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της ΑΕΚ που πήρε την πρώτη της εκτός έδρας νίκη, και που για να έρθει η ομάδα του Σάκοτα σήμερα…΄’εφτυσε αίμα στη Χαλκίδα!

Η Κύμη δικαιούτνα να ήταν σήμερα η νικήτρια, είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα αλλά στο τέλος όταν θέλεις και λίγο την τύχη με το μέρος σου η ομάδα του ΚΑστρίτη δεν την είχε.

Αναμφίβολα όμως, το 5-8 της Κύμης στον πρώτο γύρο έιναι από μόνο του ένα σπουδαίο γεγονός ιδίως αν σκεφθεί κανείς το κακό ξεκίνημα και το ακόμα χειρότερο πρόγραμμα και το πρόσημο για την ομάδα του Καστρίτη είναι αναμφίβολα θετικό.

Εξαιρετικό ξεκίνημα

Η Κύμη ξεκίνησε με φόρα, προηγήθηκε με 19-10 και 24-16 για να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με 24-18.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ με καλή άμυνα κατάφερε να γυρίσει γρήγορα στο ματς και να προηγηθεί με 24-25 για να προκύψουν 7 ισοπαλίες μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου που βρήκε μπροστά την Κύμη με 42-40 με ντράιβ του Μακ Φάντεν στην εκπνοή, που τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 12 πόντους.

Ένα σουτ-μια βολή!

Η Κύμη κατάφερε και πήγε στο +7 από τα μισά της γ’ περιόδου (51-44) και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι τα τελευταία λεπτά για να προσπεράσει η Κύμη για πρώτη φορά με τρίποντο του Γκριν (72-73).

Στο τέλος τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες και στις χαμένες βολές.

Ο Τζόοννς με ½ μείωσε σε 74-75, ο Γκριν με 2/2 έκανε το 74-77, ο Μακ Γκι με κάρφωμα το 76-77 στα 21’ δευτερόλεπτα και ο Χα΄ρις με ½  βολές το 76-78.

Ακολούθησαν οι 0/2 του Μακ Γκι για να πάρει το επιθετικό ριμπάουντ ο Κάιζερ και το φάουλ, να χάσει την πρώτη, να βάλει τη δεύτερη και να μειώσει σε 77-78.

Ο Γκριν με ½ βολές στα 8’ δευτερόλεπτα πέτυχε το 77-79 και στην τελευταία επίθεση ο Μακ Φάντεν ξεμαρκαρίστηκε στην κορυφή αλλά το τρίποντο δεν βρήκε στόχο για να παραμείνει το 77-79 ως το τελικό αποτέλεσμα με την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη και την Κύμη το ζεστό χειροκρότημα!

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 42-40, 60-56, 77-79.

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 10 (2), Οκερεαφόρ 6 (1), ΜακΓκί 14 (7 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 19 (2), Σμιθ 5, Τσαγκαράκης 3, Τζόουνς 15 (3), Γλυνιαδάκης, Κάιζερ 3, Μπάρλος 2

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς, Γκριν 14 (1), Χάρις 19 (2), Λαρεντζάκης 3 (1), Καββαδάς 8, Ξανθόπουλος 5 (1), Σάκοτα 17 (3), Άτιτς, Μπάρλοου 5, Μαυροειδής 8