FEATURED Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Επιστροφή στη δράση με ντέρμπι σε Μαλεσίνα και Ιτέα!

Επιστροφή μετά από 20 ημέρες και πάλι στο κορυφαίο τοπικό πρωτάθλημα, με τη διεξαγωγή της 10ης αγωνιστικής που θα είναι και η πρώτη για το νέο έτος!

Μεγάλα ντέρμπι σήμερα και με το ενδιαφέρον να επικεντρώνεται μεταξύ άλλων στο πως θα παρουσιαστούν οι ομάδες μετά από τη διακοπή του πρωταθλήμαστος.

Αναμφίβολα, τα φώτα της ημέρας πέφτουν σε Μαλεσίνα και Ιτέα, σε δύο αγώνες που συγκρούονται οι τέσσερις πρώτες ομάδες της βαθμολογίας!

Στη Μαλεσίνα η τοπική ομάδα υποδέχεται τον αήττητο και πρωτοπόρο Μάκαρο σε ένα μεγάλο ντέρμπι όπου οι γηπεδούχοι θέλουν το ροζ φύλλο αγώνος για να επιστρέψουν στις νίκες και να παραμείνουν κοντά στην κορυφή, ενώ από την άλλη πλευρά η ομάδα του Παπούλια που έχει το απόλυτο ρεκόρ ξέρει πως αν τα καταφέρει και στη Μαλεσίνα τότε ανοίγει διάπλατα ο δρόμος για την 1η θέση στην κανονική διάρκεια και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας!

Ντέρμπι όμως και στην Ιτέα, με την ομάδα του Μωραϊτη να υποδέχεται τον Άρη Θήβας με τις δύο ομάδες να ισοβαθμούν στη 2η θέση της βαθμολογίας με μόλις μια ήττα. Ο Γ.Σ.Ιτέας θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα, ενώ ο Άρης που έχει φιλοδοξίες τίτλου, θα προσπαθήσει να περάσει ένα πολύ δύσκολο εμπόδιο που γίνεται ακόμα μεγαλύτερο μετά την απουσία των Γκόλια και Μανώλα.

Μεγάλο ενδιαφέρον όμως παρουσιάζουν και οι υπόλοιπες αναμετρήσεις.

Ο Τελεθριακός ανοίγει χρονικά την αυλαία της 10ης αγωνιστικής υποδεχόμενος στις 15:00 τον ανεβασμένο Γ.Σ.Αυλίδας, ο Απόλλωνας Λιβαδειάς αντιμετωπίζει τον Απόλλωνα Χαλκίδας ενώ στην Αυλίδα ο Αίαντας θέλει τη νίκη απέναντι στον Άρη Αμφίκλειας.

Τέλος, το πρόγραμμα κλείνει με το ντέρμπι της ουράς στις 20:00, με την ΑΓΕ Χαλκίδας να υποδέχεται στο κλειστό της Κανήθου τον Σύλλα Αιδηψού.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής και οι διαιτητές:

15:00 Κλειστό Ιστιαίας ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ-Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ (Σοφόπουλος-Μασλατζίδης Λ.)

18:00 Κλειστό Ιτέας Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ-ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Κοτσιμπός-Ντάνος)

18:00 Κλειστό Λιβαδειάς ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Καραμπιτσάκος-Τσαλκιτζής)

18:00 Κλειστό Μαλεσίνας ΜΑΛΕΣΙΝΑ-ΜΑΚΑΡΟΣ (Χουγιάζος-Χριστοδούλου)

18:00 Κλειστό Αυλίδας ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ-ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Τσάλλας-Χατζής)

20:00 Κλειστό Κανήθου ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΣΥΛΛΑΣ (Μαμασούκα-Γερονικολός)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. ΒΑΘ. Ν Η Υ-Κ
1 ΜΑΚΑΡΟΣ 9 18  9 0 663-548
2 ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ 9 17 8 1 665-544
3 Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ 9 17 8 1 680-622
4 ΜΑΛΕΣΙΝΑ 9 16 7 2 733-600
5 ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ 9 14 5 4 662-599
6 ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 9 13 4 5 627-639
7 ΑΠΟΛΛΩΝ Λ. 9 13 4 5 590-568
8 Γ.Σ. ΑΥΛΙΔΑΣ 9 13 4 5 561-597
9 ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 9 11 2 7 507-618
10 ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ 9 11 2 7 542-634
11 ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛ. 9 10 1 8 601-639
12 ΣΥΛΛΑΣ 9 9 0 9 518-741

Σχετικά άρθρα

Τέσσερα σωματεία της ΕΣΚΑΣΕ εγκεκριμένα μέχρι στιγμής από τη Γ.Γ.Α. Η λίστα των ομάδων

pannikolaou

Ημέρες καραντίνας στον Παρνασσό!

Κώστας Λαγός

Στεφ. Παπανδρέου: ”Πάμε για ένα πρωτάθλημα-εξπρές τριών μηνών”

pannikolaou