Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΜΑΛΕΣΙΝΑ-ΜΑΚΑΡΟΣ 74-66

‘Φωτιά’ στην κορυφή!

ΜΑΛΕΣΙΝΑ-ΜΑΚΑΡΟΣ 74-66

Η Μαλεσίνα νίκησε με 74-66 τον Μάκαρο σε ένα ματς δίχως αύριο για την ομάδα του Θάνου που παρέμεινε κοντά στην κορυφή, απέναντι στην ομάδα της Άμφισσας που γνώρισε την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα!

Μεγάλο πάθος και από τις δύο ομάδες, με κύριο χαρακτηριστικό τις δυνατές άμυνες που ήταν και οι πρωταγωνίστριες του ντέρμπι.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα και με το σκορ στη μικρότερη δυνατή διαφορά (37-36).

Στη γ’ περίοδο η Μαλεσίνα κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με +6 (58-52), με τον Μάκαρο όμως να μην το βάζει κάτω επιστρέφοντας εκ νέου στη διεκδίκηση της νίκης.

Η ομάδα του Θάνου στηριζόμενη στην τριάδα Χαρατσή-Συριστατίδη-Κατσαγάνη κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα στο τέλος (70-63 στο 38’) για να πάρει τελικά μια νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας με 74-66.

Ο Μάκαρος, που παρά την ήττα του διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας μια εβδομάδα πριν το τοπικό ντέρμπι με τον Γ.Σ.Ιτέας, είχε παράπονα από τη διαιτησία.

Διαιτητές: Χουγιάζος-Χριστοδούλου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 18-18, 21-16, 16-14.

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Θάνος): Ξετρίχης 6 (2), Βίγγος 3 (1), Χαρατσής Ι. 18, Συριστατίδης 22 (2), Θεοφανόπουλος 10 (1), Κατσαγάνης 15, Καραμίντζος Δημ., Τούντας, Ψωρομίτας, Ζουμπόπουλος, Κοτσιομίτας, Περλεπές.

ΜΑΚΑΡΟΣ (Παπούλιας): Λεοντίου 6 (2), Κουτσογιάννης 9 (1), Οικονόμου 6, Λούπουλ 13, Φωτητζόγλου 11, Νασάκης 21 (1), Διαμαντής, Τσικνής, Φουσέκης, Κρικέλας, Βίλλιας.