FEATURED Γ ΕΘΝΙΚΗ

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Έμεινε ζωντανή η Παναγίτσα (84-81 τον Άρη Πετρούπολης)!

Σε ένα αγώνα-τελικό χωρίς κανένα περιθώριο για αποτυχία, η Παναγίτσα στην πρώτη του Βελισσαράκου στον πάγκο της πήρε μια νίκη σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας απέναντι στον Άρη Πετρούπολης με 84-81.

Μεγάλο ντέρμπι που κρίθηκε στο τέλος, με τον Σκεμπέ να κλέβει τη μπάλα στο 81-81 και με καλάθι στον αιφνιδιασμό να γράφει το 83-81.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν την τελευταία επίθεση και ο Καρβούνης με μια εύστοχη βολή διαμόρφωσε το τελικό 84-81.

Η Παναγίτσα ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα προηγήθηκε στο ημίχρονο με 49-41 αλλά στη γ’ περίοδο ένα νεκρό διάστημα έφερε τον Άρη μπροστά στο σκορ με 60-64.

Στην τελευταία περίοδο όμως η Παναγίτσα με σωστές επιλογές στην επίθεση και με τον Γκιζογιάννη να έχει συμπαραστάτες στο σκοράρισμα τους Σκεμπέ και Σβορώνο έφτασε σε μια αγχωτική πλην σημαντική νίκη με 84-81.

Διαιτητές: Χατζημάρκος-Καρανικόλα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-24, 21-17, 11-23, 24-17.

ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Βελισσαράκος): Σκεμπές 15 (3), Καρβούνης 10 (1), Μπέλλος, Αδαμόπουλος 12 (2), Θεοδωρόπουλος , Μαντζάκος, Περσίδης 1, Τσακός, Γκιζογιάννης 27 (2), Χοτζάλι, Δρακάκης 4, Σβορώνος 13 (3).

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γαλλαίος): Μόκκας 21 (2), Βενιτουράκης 6 (2), Χανιάς-Πανταζής 4, Κουλούρης 6 (), Κούτρας, Μακρυγιάννης, Μπούτρης 14, Γιατράκος 13 (1), Κυρίτσης, Χριστόπουλος, Μπέλη 17, Σταύρος.