Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΑΡΗΣ Θ.-ΜΑΚΑΡΟΣ 78-77

Στην παράταση με καλάθι του Μητρόπουλου!

ΑΡΗΣ Θ.-ΜΑΚΑΡΟΣ 78-77

Ο Άρης Θήβας νίκησε την παράταση τον Μάκαρο με 78-77 σε ένα συγκλονιστικό ντέρμπι που κρίθηκε στην παράταση, με τον Μητρόπουλο να γράφει το τελικό 78-77!

Ο Άρης προηγήθηκε στο ημίχρονο με 34-29 αλλά ο Μάκαρος στη γ’περίοδο καθοδηγούμενος από τον Κουτσογιάννη έκανε την ανατροπή και με επιμέρους σκορ 12-26 πέρασε μπροστά με 46-55.

Στην δ’ περίοδο ο Άρης κατάφερε και ροκάνισε τη διαφορά με το τελικό 65-65 να φέρνει τον αγώνα στην παράταση.

Εκεί ο Μάκαρος προηγήθηκε με 76-77 αλλά στην τελευταία επίθεση ο Μητρόπουλος το πήρε πάνω του και με καλάθι δύο πόντων έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 78-77!

Από τον Άρη, που επέστρεψε στη δράση ο Τριανταφύλλου, πολύ καλοί οι Παπαδημητρίου, Νικολάου, ενώ η Μητρόπουλος μπορεί να μην ήταν σε καλή μερα αλλά ήταν ο παίκτης που έκρινε το ντέρμπι.

Από τον Μάκαρο που έχασε το ματς αλλά κράτησε το +9 του πρώτου γύρου, πολύ καλός ο Κουτσογιάννης όπως και οι Φωτητζόγλου-Νασάκης.

Διαιτητές: Παντελίδης-Κοτσιμπός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 34-29, 46-55, 65-65 (καν.διάρκεια), 78-77 (τελ.αποτελ.).

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Χρήστου): Βλάχος 3 (1), Παπαδημητρίου 23 (2), Ματσαγγούρας 2, Νικολάου 12, Τσιρόπουλος 13 (2), Τσαραμπάρης, Στρατέλος, Μανώλας 5 (1), Τσοπανέλης, Μητρόπουλος 8, Τριανταφύλλου 12.

ΜΑΚΑΡΟΣ (Παπούλιας): Λεοντίου 3 (1), Κουτσογιάννης 20 (4), Οικονόμου 9, Λούπουλ 9, Δρίβας, Τσικνής, Διαμάντης 2, Φωτητζόγλου 20, Κρικέλας, Μουντζούρης, Βίλλιας, Νασάκης 14 (2).