FEATURED Γ ΕΘΝΙΚΗ

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Σε κλίμα τρομοκρατίας! (ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ-ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜ. 77-69)

Ο Ερμής πήγε προετοιμασμένος για το…μεγάλο κόλπο στην Καλλιθέα απέναντι στον πρωτοπόρο Έσπερο αλλά δεν άντεξε τις συνθήκες στο κλειστό που μόνο αγώνα μπάσκετ δεν θύμιζαν.

Αντικείμενα εντός του γηπέδου, τραυματισμός του Κώνστα, εκκένωση του γηπέδου και αποσυντονισμός της ομάδας του Τσαούση έφεραν την ήττα με 77-69.

Ο Ερμής ξεκίνησε πολύ καλά το ματς, αποφασισμένος να ‘πουλήσει ακριβά το τομάρι του’ θέλοντας να πάρει τη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου, τη μοναδική στο γήπεδό του.

Προηγήθηκε στην α’ περίοδο με 13-17 με την κατάσταση στις εξέδρες να είναι ήδη έκρυθμη.

Οι φίλαθλοι του Έσπερου δεν περιορίστηκαν μόνο στα…γαλλικά αλλά το συνέχισαν με ρίψη αντικειμένων με αποτέλεσμα ένα από αυτά να χτυπήσει τον Σωτήρη Κώνστα στο κεφάλι!

Οι διαιτητές διέκοψαν τον αγώνα για περίπου μισή ώρα ζητώντας την εκκένωση του γηπέδου.

Πράγματι κάτι τέτοιο έγινε, μόνο που μετά την επανέναρξη του ματς ο Ερμής αποσυντονίστηκε με το ημίχρονο να τελειώνει με 37-25 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Ερμής πλησίασε προσωρινά σε 50-43, με τον Έσπερο να απαντάει με ένα επιμέρους 10-2 φτάνοντας στο 60-45 στο τέλος της γ’ περιόδου για να λήξει το ματς με 77-69.