FEATURED Γ ΕΘΝΙΚΗ

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Σταθερά στην κορυφή! (ΧΑΝΙΑ-ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ 60-69)

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη για τον Έσπερο Λαμίας που πέρασε νικηφόρα από τα Χανιά κερδίζοντας την τοπική ομάδα με 69-60, διατηρώντας την θέση του στην κορυφή της βαθμολογίας και σκορπώντας χαμόγελα παράλληλα και στην…Παναγίτσα που είδε ένα βασικό διεκδικητή της παραμονής να γνωρίζει μια εντός έδρας ήττα.

Ο Έσπερος ήταν καλύτερος καταφέρνοντας να τα βάλει και με την ατυχία του, καθώς έχασε από πολύ νωρίς τον Ρουμελιώτη που ξεκίνησε με 8 πόντους και αποχώρησε τραυματίας από την πρώτη περίοδο!

Στο ημίχρονο τα Χανιά προηγήθηκαν με 34-31, στη γ’ περίοδο ξέφυγαν ακόμα και με 7 πόντους αλλά ο Έσπερος Λαμίας που δεν τα παράτησε σε καμιά περίοδο με κορυφαίο τον Δαχρεντζή έκανε τη δική του αντεπίθεση προσπερνώντας ακόμα και με 13 πόντους για να πάρει τελικά το ροζ φύλλο αγώνος με τελικό σκορ 69-60.

Διαιτητές: Ζιώγας-Σκουλαρίκης.

Δεκάλεπτα: 16-17, 18-14, 9-19, 17-19.

ΧΑΝΙΑ (Θεοδωράκης): Σταθόπουλος, Κουτσαυλής, Αλεξίου 4, Υφαντόπουλος 3 (1), Σαράντης 9 (1), Αράπης 4 (1), Πούρος, Σκαμνάκης 7 (1), Κολλαρετάκης, Γδοντάκης 19, Τασιούλης 11, Παπαδάκης 3 (1).

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Μπερτσιμάς, Σέττος 4 (1), Πάππος 6 (1), Ρουμελιώτης 8 (2), Φύκας 10 (1), Παπαργυρόπουλος, Φούντας, Δαχρεντζής 18 (2), Κατράνας 12 (1), Παπανικολάου.