FEATURED Α1

Θρίαμβος και φουλ για play-off! (ΚΥΜΗ-ΠΑΟΚ 88-85)

Η ΚΥΜΗ ΠΕΤΥΧΕ ΝΙΚΗ-ΘΡΙΑΜΒΟ ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΑΟΚ ΜΕ 88-85 ΦΤΑΝΟΝΤΑΣ ΣΤΙς ΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ PLAY-OFF! ΜΑΓ(Κ)ΙΚΗ ΝΙΚΗ ΜΕ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΤΟΝ ΤΖΟΟΥΝΣ (22 ΠΟΝΤΟΙ) ΚΑΙ ΜΕ ΤΑΠΑ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ ΤΟΥ ΟΚΕΡΕΑΦΟΡ (!) ΣΤΟΝ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟ!

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες…ξέχασαν να παίξουν άμυνα προς ευχαρίστηση των θεατών όπως φαίνεται και από το 24-27.

Η Κύμη, παρότι δεν βρήκε λύσεις από τον Μακ Φάντεν (2 πόντοι σε αυτό το διάστημα) ήταν περισσότερο ορθολογική με τον Σμιθ να ποστάρει και να βρίσκει λύσεις στην επίθεση. Αντίθετα, ο ΠΑΟΚ στηρίχτηκε περισσότερο στο περιφερειακό σουτ και στα…δώρα της Κύμης που έκανε 3-4 αβίαστα λάθη.

Με τον Σμιθ σε μεγάλη βραδιά (16 πόντοι στο ημίχρονο) η Κύμη έκλεισε μπροστά το πρώτο μισό του αγώνα με 51-46.

Τρίποντη ραψωδία!

Με τρία τρίποντα ξεκίνησε τη γ’ περίοδο η Κύμη, με τον Μακ Φάντεν ιδίως στο τρίτο που έγραψε και το 60-46 να ξεσηκώνει το γήπεδο, με το +14 να είναι η μεγαλύτερη διαφορά!

Σερί 4-20 με…γκρίζα απόχρωση!

Το 60-46 έγινε όμως 64-66 στο 1:05 για τη λήξη της γ’ περιόδου με το σερί 4-20 του ΠΑΟΚ να έχει και…γκρίζα απόχρωση, με τους διαιτητές να χάνουν τον έλεγχο σε αρκετές περιπτώσεις., με βήματα που μετατράπηκαν σε φάουλ εις βάρος της Κύμης, με γραμμή παίκτη του ΠΑΟΚ που…μεταφράστηκε σε τεχνική ποινή στον πάγκο της Κύμης, με το 10λεπτο να τελειώνει με 65-66 με μια βολή του Γλυνιαδάκη.

Με το ξεκίνημα της δ’ περιόδου ο ΠΑΟΚ με σερί 0-7 ξέφυγε με 65-73, με την Κύμη να μένει άσφαιρη για 3′ λεπτά αλλά να βρίσκει λύσεις αρχικά με τρίποντο του Μανωλόπουλου, έπειτα με καλάθι και φάουλ του Οκερεαφόρ και κάρφωμα του Μανωλόπουλου μειώνοντας σε 72-73 και μπαίνοντας για τα καλά εκ νέου στη διεκδίκηση της νίκης!

Με 2/2 βολές του Σμιθ προσπέρασε με 74-73 και όλα ξεκίνησαν από την αρχή στο τελευταίο 5λεπτο!

Με βολές των Οκερεαφόρ και Ζάρα το σκορ παρέμεινε ισόπαλο (78-78), και ο Μακ Φάντεν με τρίποντη οβίδα έδωσε αέρα 3 πόντων στην Κύμη (81-78 στο 1:58)!

Ο Σμιθ με 2/2 βολές έγραψε το 88-85 μετά το τρίποντο του Τζόουνς που είχε μειώσει σε 86-85, για να ταπώσει στη γωνία ο Οκερεαφόρ τον Χαραλαμπόπουλο και η Κύμη να πάρει μια θριαμβευτική νίκη με 88-85!

Διαιτητές: Σχινάς-Δεσλής-Παπαθανασίου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-27, 51-46, 65-66, 88-85.

ΚΥΜΗ: Μανωλόπουλος 14 (4), Οκερέαφορ 11 (6 ριμπάουντ), ΜακΓκι 7 (1/1 δίποντα, 5/11 βολές, 10 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 18 (4), Σμιθ 22 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Γερομιχαλός, Τζόουνς 6, Γλυνιαδάκης 10, Κάιζερ, Μπάρλος.

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 9 (1), Κατσίβελης 5 (1), Τζάκσον 6 (4 ριμπάουντ), Γκος 13 (2/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζόουνς 9 (1 τρίποντο, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κόνιαρης 15 (3), Καρράς 4, Μαργαρίτης 6, Ζάρας 14, Χαραλαμπόπουλος 4 (0/5 σουτ, 4/5 βολές).