Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΜΑΛΕΣΙΝΑ-ΑΡΗΣ Θ. 82-67

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Πήρε τη νίκη-πήρε και τη διαφορά με τρίποντη βόμβα Ξετρίχη!

ΜΑΛΕΣΙΝΑ-ΑΡΗΣ Θ. 82-67

Μπορεί σε όλο τον αγώνα να μην ήταν καλός, αρκούσε όμως μια φάση για να βάλει τη σφραγίδα του!

Ο λόγος ασφαλώς για τον Ξετρίχη που με τρίποντη βόμβα στο τέλος έγραψε το 82-67 δίνοντας στη Μαλεσίνα όχι μόνο τη νίκη αλλά και μια διαφορά 15 πόντων που κάλυψε το -13 του πρώτου γύρου με την ομάδα του Θάνου να είναι προς το παρών με το πλεονέκτημα στα δικά της χέρια!

Βέβαια, υπάρχει ακόμα πολύς δρόμος, ακολουθούν δύο αγωνιστικές που θα κρίνουν τα πάντα αρχής γενομένης από το ντέρμπι στην Άμφισσα μεταξύ Μάκαρου και Μαλεσίνας!

Για να φτάσει όμως η Μαλεσίνα στον απόλυτο στόχο χρειάστηκε τη βοήθεια του Κατσαγάνη στο πρώτο ημίχρονο όταν δεν ήταν καλή και βρέθηκε στο -10 (12-22) και ασφαλώς τους Συριστατίδη και Ι.Χαρατσή που την οδήγησαν στο τέλος στη μεγάλη νίκη. Ο Συριστατίδης τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 2 πόντους για να βάλει 18 στη συνέχεια και ο Ι.Χαρατσής…σκότωσε την ιδιαίτερη πατρίδα του με 28 πόντους!

Ο Άρης από την πλευρά του είχε τον απόλυτο έλεγχο μέχρι το 25′ με καλές άμυνες και λύσεις στην επίθεση μετά από καλή κυκλοφορία της μπάλας, αλλά στα τελευταία 15′ κατέβασε ταχύτητα. Λάθος επιλογές στην επίθεση, άμυνα χωρίς βοήθειες στα ντράϊβ του Συριστατίδη με το ζητούμενο για τον Άρη από ένα σημείο και μετα να είναι να μην χάσει τη διαφορά. τελικά το έχασε και αυτό τον στόχο, αν και βέβαια τίποτα δεν έχει κριθεί ακόμα όσο αφορά την κατάταξη στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα το ντέρμπι, μπλόκαρε τα ατού της Μαλεσίνας, ενώ στην επίθεση γύρισε με υπομονή τη μπάλα βρίσκοντας ελευθερα σουτ κυρίως με τον Τσιρόπουλο φτάνοντας στο 12-22 του πρώτου 10λεπτου.

Στη β’ περίοδο η Μελσίνα ροκάνισε τη διαφορά κυρίως με τον Κατσαγάνη που ληταν ο καλύτερος για την ομάδα του σε αυτό το διάστημα σε άμυνα και επίθεση, αλλά και πάλι ο Άρης βρήκε τις λύσεις και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 35-41.

Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 41-49 στη συνέχεια για να ακολουθήσει ένα σερί 8-0 της Μαλεσίνας που πίεσε στην άμυνα και έκλεψε μπάλες για να ισοφαρίσει το ντέρμπι σε 49-49 και να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στον αγώνα με 57-55 με δύο βολές του Συριστατίδη λίγο πριν το τέλος της γ’ περιόδου.

Στη δ’ περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν στην αρχή κοντά στο σκορ αλλά ο Ι.Χαρατσής με καλάθι και φάουλ έδωσε για πρώτη φορά αέρα 6 πόντων στην ομάδα του 66-60 περίπου στα μισά της δ’ περιόδου.

Όταν δε, ο Ι.Χαρατσής πέτυχε το 70-61 στο 3:10 για το τέλος η Μαλεσίνα άρχισε για πρώτη φορά να σκέφτεται και το -13 του πρώτου γύρου!

Κάτι που έγινε ακόμα πιο έντονο όταν ο Συριστατίδης έκανε το 77-65 με τον ίδιο παίκτη να πετυχαίνει το 79-65 στα 50’ δευτερόλεπτα για το τέλος προσπερνώντας για πρώτη φορά τη διαφορά του πρώτου αγώνα!

Ο Ματσαγγούρας ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών μείωσε σε 79-67 με τον Άρη να είναι στο +1 σε σχέση με τον πρώτο το τελικό σκορ αγώνα.

Στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων ήρθε όμως ο Ξετρίχης που με τριποντη βόμβα έγραψε το 82-67 που ήταν και το τελικό σκορ καθώς ο Ματσαγγούρας αστόχησε στο τελευταίο τρίποντο για να πάρει η Μαλεσίνα μια διπλή νίκη που τη φέρνει στη θέση του οδηγού     !

Από τους γηπεδούχους πολύ καλός ο Κατσαγάνης ιδίως του πρώτου ημιχρόνου, με τους Συριστατίδη και Ι.Χαρατσή να είναι καθοριστικοί όταν κρίνονταν τα πάντα και να πεαίρνουν από το χέρι την ομάδα τους οδηγώντας την σε μια πολύ μεγάλη νίκη. Ο Ξετρίχης μόνο και μόνο για το τελευταίο τρίποντο που έδωσε το πάνω χέρι στην ισοβαθμία μπαίνει στην πρώτη γραμμή των διακριθέντων.

Από τον Άρη που έχασε το ματς αλλά και τη διαφορά, ο Τσιρόπουλος του πρώτου ημιχρόνου, μαζί με τον Μανώλα, τον Τριανταφύλλου τον Βλάχο και τον Παπαδημητρίου ήταν οι καλύτεροι.

Διαιτητές: Παντελίδης-Κάλφα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-22, 35-41, 57-55, 82-67.

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Θάνος): Χαρατσής Α., Τούντας, Ξετρίχης 3 (1), Βίγγος 6, Χαρατσής Ι. 28 (3), Ψωρομίτας, Συριστατίδης 20, Θεοφανόπουλος 2, Ζουμπόπουλος, Κοτσιομίτας, Κατσαγάνης 15, Γάτος 8 (2).

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Χρήστου): Βλάχος 9 (1), Παπαδημητρίου 13, Ματσαγγούρας 2, Φέτα, Τσιρόπουλος 13 (3), Τσαραμπάρης, Στρατέλος, Μανώλας 9, Τσοπανέλης 2, Μητρόπουλος 3, Τριανταφύλλου 16.

*Σε νεότερη ανάρτηση θα ακολουθήσει photo album του αγώνα.