Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ 68-62

Νίκη-παραμονή!

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ 68-62

Ο Απόλλωνας Χαλκίδας νίκησε με 68-62 τον Απόλλωνα Λιβαδειάς μια νίκη που στην ουσία ήταν διπλή, καθώς την ίδια ώρα ο Άρης Αμφίκλειας έχανε στην έδρα του από τον Αίαντα Αυλίδας με την ομάδα του Γκλιάτη να εξασφαλίζει από σήμερα την παραμονή της στην κατηγορία!

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στον αγώνα, προηγήθηκαν με 24-15 στην α’ περίοδο και 38-31 στο ημίχρονο ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό του παιχνιδιού.

Η ομάδα του Γκλιάτη ξέφυγε με 53-42 στη γ’ περίοδο για να επικρατήσει τελικά με 68-62 καθώς ο Απόλλωνας Λιβαδειάς ροκάνισε τη διαφορά στο τέλος.

Οι γηπεδούχοι περίμεναν το τελικό αποτέλεσμα από την Αμφίκλεια και όταν έμαθαν πως ο Άρης ηττήθηκε από τον Αίαντα πανηγύρισαν από σήμερα την παραμονή τους στην κατηγορία έχοντας κάνει ένα εντυπωσιακό come back στο β’ μισό του πρωταθλήματος!

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Στεφάνου με 23 πόντους και για την ομάδα της Λιβαδειάς ο Παππάς με 16.

Διαιτητές: Σοφόπουλος-Χατζής.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-15, 14-16, 15-11, 15-20.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκλιάτης): Μπέλλος 2, Στεφάνου 23 (2), Πούλος 9 (1),Μάρκου 4, Γεωργίου 9 (1), Γιακομίδης 11, Γιώτης 2, Μήλος 6, Προκοπακης 2.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Ζητουνιάτης): Λιάντζας 7, Φρυγανάς, Κωτσαδάμ, Τερματζίδης 4 (1), Μακρής 6, Παπαγεωργίου 4, Παππάς 16 (1), Γιτσας 4, Σταμέλος 7 (1,), Ματζιώρης 7, Σκαλτσάς 5.