Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΜΑΚΑΡΟΣ-ΜΑΛΕΣΙΝΑ 89-78

Προβάδισμα τίτλου!

ΜΑΚΑΡΟΣ-ΜΑΛΕΣΙΝΑ 89-78

Ο Μάκαρος ήταν η μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της αγωνιστικής κερδίζοντας τη Μαλεσίνα με 89-78 και πλέον πάει στην Ιτέα την τελευταία αγωνιστική για να παίξει την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος ώστε να πάρει το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας!

Ματς για γερά νεύρα σήμερα στην Άμφισσα, με τον Μάκαρο μετά από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα να ξεφεύγει ακόμα και με 20 πόντους (58-38) με τη Μαλεσίνα να κάνει τη μεγάλη επιστροφή και με επιμέρους σκορ 12-31 να μειώνει στα τελευταία 4 λεπτά σε 70-69!

Ο Μάκαρος όμως άντεξε στην πίεση των φιλοξενουμένων κατακτώντας τελικά μια μεγάλη νίκη με 89-78, παρότι έπαιξε για αρκετή ώρα χωρίς τον Νασάκη που φορτώθηκε από νωρίς με φάουλ.

Η Μαλεσίνα ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 9-12 με τον Νασάκη του Μάκαρου να χρεώνεται γρήγορα με 3 φάουλ και το πρώτο 10λεπτο να κλείνει με 18-17.

Στη συνέχεια ο Μάκαρος ήταν καλύτερος, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση που του έδωσαν τη δυνατότητα να ξεφύγει με 25-19 και 30-21 για να λήξει το πρώτο ημίχρονο με 39-27.

Με ηγέτη τον Κουτσογιάννη που έφτασε στην 3η περίοδο τα 4 εύστοχα τρίποντα ο Μάκαρος ξέφυγε με 48-29 στο 23′ ενώ στο 27′ το σκορ ήταν στο 58-38!

Η Μαλεσίνα όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη μειώνοντας στο τέλος της γ’ περιόδου σε 62-54 ενώ στο 34′ πλησίασε σε 70-66 αλλά και σε 72-69 στο 4:24 για το τέλος με το μεγάλο ντέρμπι να ξεκινά από την αρχή!

Ο Μάκαρος βρήκε στο κρίσιμο σημείο και πάλι λύσεις στην επίθεση ξεφεύγοντας με 83-74 και επικρατώντας τελικά με 89-78!

Από το Μάκαρο καλύτεροι οι Κουτσογιάννης (23 πόντοι-14 ασίστ), Λούπουλ, Φωτητζόγλου, αλλά και ο νεαρός Μουτζούρης που στο τέλος πέτυχε καλάθι και φάουλ δίνοντας στο Μάκαρα και τη διαφορά από τον πρώτο αγώνα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Από τη Μαλεσίνα καλύτεροι οι Συριστρατίδης (στο β΄ημίχρονο) και Κατσαγάνης.

Διαιτητές: Χουγιάζος-Τσάλλας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 39-27, 62-54, 89-78.

ΜΑΚΑΡΟΣ (Παπούλιας): Λεοντίου 2, Κουτσογιάννης 23 (5), Οικονόμου 3, Λούπουλ 23 (1), Διαμάντης, Τσικνής, Φουσέκης 5,  Φωτητζόγλου 18, Κρικέλας, Μουτζούρης 7, Βίλλιας, Νασάκης 8.

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Θάνος): Χαρατσής Αντ. 2, Τούντας, Ξετρίχης 6 (2), Βίγγος 6 (2), Χαρατσής Ι. 10, Καραμίντζος, Συριστρατίδης 28 (1), Θεοφανόπουλος 4, Ζουμπόπουλος, Κοτσιομίτας, Κατσαγάνης 14, Γάτος 8 (2).