FEATURED Γ ΕΘΝΙΚΗ

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Θρίαμβος παραμονής! (ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ-ΧΙΟΣ 69-64)

Νίκη θρίαμβο που τη διατηρεί ζωντανή στο κυνήγι της παραμονής στη Γ’ Εθνική πέτυχε η Παναγίτσα, κερδίζοντας τη Χίο με 69-64.

Συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες με την ομάδα του Βελισσαράκου να είναι ψύχραιμη στο τέλος, πετυχαίνοντας τις βολές που διαμόρφωσαν το 65-64 στο τελικό 69-64!

Η ομάδα της Χαλκίδας πήγε στα αποδυτήρια με μια διαφορά 6 πόντων (39-33), και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 10 πόντους διαφορά από την ομάδα της Χίου (54-44).

Στην τέταρτη περίοδο ένα ξέσπασμα των φιλοξενούμενων οι οποίοι ευστόχησαν σε δύο τρίποντα υπό κακές προϋποθέσεις, έφεραν το παιχνίδι στον πόντο.

Εκεί όμως, με το σκορ στο 65-64 η Παναγίτσα με 2/2 βολές του Γκιζόγιαννη και 2/2 του Σβορώνου κατάφερε να κάνει το 69-64 και να πάρει μία τεράστιας σημασίας νίκη που της δίνει ελπίδες για παραμονή στη Γ’ Εθνική.

Ο Βελισσαράκος είδε για ακόμη μία φορά τον Γκιζόγιαννη σε εκπληκτική κατάσταση σκοράροντας 26 πόντους με 2 τρίποντα.

Διαιτητές: Κοτσίρης-Τηγάνης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 19-14, 15-11, 15-20.

ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Βελισσαράκος): Σκεμπές 8 (2), Καρβούνης 13 (3), Ντουζίδης, Μούντριχας, Θεοδωράκος 7 (1), Μαντζάκος, Σπύρου, Μπέλλος, Γκιζόγιαννης 26 (2), Χοτζάλι, Δρακάκης 4, Σβορώνος 11 (3).

ΧΙΟΣ (Βουλίκας): Σαμιώτης 6, Μπούμπαρης 19, Ανδρουλάκης 4, Σουλίκας 6, Βούτας 5 (1), Αγγελίδης 2, Καραφάντης, Τσουρής 4, Τρόβας 2, Κωνσταντινάκος 16 (4).