FEATURED Γ ΕΘΝΙΚΗ

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Νικητής στο ντέρμπι ο Λοκρός! (ΛΟΚΡΟΣ-ΕΡΜΗΣ 92-82)

Δίκαιη επικράτηση για την ομάδα του Λοκρού η οποία επιβλήθηκε στο τοπικό ντέρμπι του Ερμή Σχηματαρίου με 92-82 και πήρε μία πολύ σημαντική νίκη!

Η ομάδα του Ζαρονικόλα με αυτή τη νίκη μπήκε στο γκρουπ των πρωτοπόρων και έχει βλέψεις και για τις ψηλότερες θέσεις της βαθμολογίας.

Από την άλλη το θετικό για τον Ερμή είναι πως παρότι ηττήθηκε, διατήρησε τη διαφορά του πρώτου αγώνα, καθώς στο πρώτο ματς είχε επιβληθεί με  15 πόντους διαφορά και σήμερα ηττήθηκε με 10.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στην ομάδα της Αταλάντης και η λήξη βρήκε τον Λοκρό να προηγείται με 17 πόντους διαφορά (56-39).

Στο γ’ δεκάλεπτο όμως ο Ερμής έκανε την αντεπίθεση του, βρήκε αρκετές λύσεις επιθετικά και ψαλίδισε τη διαφορά.

Στη συνέχεια, η ομάδα του Σχηματαρίου κατάφερε να φτάσει και στους 3 πόντους, όμως εκεί ήταν η σειρά του Λοκρού να αντιδράσει και να διασφαλίσει αυτή την σημαντική νίκη.

Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Σάκοτα με 23 πόντους , ενώ από τον Ερμή ήταν ο Πανταζής με 22 πόντους.

Αξιοσημείωτη η απουσία του Γκρινιάρη (τραυματίας) για το Σχηματάρι ο οποίος δεν ήταν στη διάθεση του Γ. Τσαούση για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι.

Διαιτητές: Σκαλτσής-Χρηστίδης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-16, 24-23, 18-28, 18-15.

ΛΟΚΡΟΣ (Ζαρονικόλας): Διαμαντής 5 (1), Ρούζιος 7 (1), Μπόλματης 6 (2), Μπουλαντζάς, Νικολάου, Παναγιωτίδης 17 (1), Σάκοτα 23, Μάτος Αν. 20 (1), Μάτος Αγγ. 5 (1), Ρετσινάς 9 (1).

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Τσαούσης): Ζίμπρας, Σπηλιώπουλος 5, Θωμάς 18 (4), Πανταζής 22 (1), Κολοβός 2, Κώνστας 2, Φλώτσιος 3 (1), Αγγελέτος 14 (4), Τσιριμώκος, Γυφτονικολός 6, Μαρμαρινός 11.