FEATURED Α1

Μπορεί και στην κακή της μέρα! (ΚΥΜΗ-ΤΡΙΚΑΛΑ 72-63)

Η Κύμη νίκησε σήμερα τα Τρίκαλα με 72-63, αλλά πρωτίστως τα έβαλε και κατάφερε τελικά να βγει νικήτρια με τον δικό της κακό εαυτό!

Με μόλις 14% στα τρίποντα (3/21), με 25 λάθη αρκετά εκ των οποίων αβίαστα, αλλά και πάλι βρήκε τις λύσεις στο τέλος επικρατώντας τελικά με 72-63 απέναντι στα μαχητικά Τρίκαλα που ήρθαν στην Χαλκίδα με μόλις 8 παίκτες, έπαιξαν την…αγαπημένη τους ζώνη και για 35′ έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Καστρίτη.

Τέλος καλό όλα καλά πάντως για την Κύμη, που πήρε τη νίκη έφτασε τις 10 στο πρωτάθλημα και πλεόν ξέρει πολύ καλά πως με νίκη στον ‘τελικό’ με το Ρέθυμνο στο κλειστό Κανήθου θα πάρει σίγουρα το εισιτήριο για τα play-off κάτι που αποτελεί μεγάλη υπέρβαση για φέτος!

Η Κύμη ξεκίνησε χαλαρά το ματς νομίζοντας πως μπορεί να το καθαρίσει εύκολα το ματς αλλά τίποτα δεν μπορείς να το κατακτήσεις αν δεν ιδρώσεις. Στο 8-12 ο Καστρίτης πήρε τάίμ-άουτ, ο Κάϊζερ με κάρφωμα ισοφάρισε για πρώτη φορά σε 18-18 για να τελειώσει η πρώτη περίοδος με 18-19 υπέρ των Τρικάλων με την Κύμη να έχει 0/4 τρίποντα στην πρώτη περίοδο.

Απέναντι στη ζώνη των Τρικάλων η Κύμη εξακολούθησε να σουτάρει ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια αλλά να αστοχεί για να πρεάσει για πρώτη φορά μπροστά στον αγώνα στο 9:00 της β’ περιόδου με κάρφωμα του Κάϊζερ (20-19).

Η Κύμη ξέφυγε με 29-21 αλλά δεν ήταν σε καλή μέρα στο πρώτο ημίχρονο με τα Τρίκαλα να επιστρέφουν και το ημίχρονο να τελειώνει με 30-29 με την Κύμη να έχει 0/9 τρίποντα!

Με την έναρξη της γ’ περιόδου ο Τσαγκαράκης με τρίποντο , το πρώτο της Κύμης στον αγώνα έγραψε το 33-29 για να πετύχει η ομάδα του Καστρίτη ένα επιμέρους 10-0 και να ξεφύγει με 40-29.

Τα Τρίκαλα όμως δεν το έβαλαν κάτω και με τρίποντο του Καλογιαννίδη ισοφάρισαν σε 43-43 με επιμέρους σκορ 3-14 (!) με τη γ’ περίοδο να τελειώνει με 49-48!

Στην τελευταία περίοδο η Κύμη με ένα σερί 10-0 διαμόρφωσε το 51-51 σε 61-51 βάζοντας τα βάσεις για να πάρει το 10ο ροζ φύλλο αγώνος κερδίζοντας τελικά με 72-63.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-19 ,30-29, 49-48, 72-63.

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Τζόουνς 18, ΜακΓκι 8 (11 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 5 (0/8 σουτ, 5/7 βολές), Μπάρλος 5 (1), Σμιθ 17 (7/11 σουτ, 12 ριμπάουντ, 5 ριμπάουντ, 6 λάθη, 4 κλεψίματα), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης 7 (2), Γλυνιαδάκης, Μητσιμπόνας, Κάιζερ 10 (6 ριμπάουντ).

ΤΡΙΚΑΛΑ BC ARIES (Τακιανός): Λούντζης 12 (5/19 σουτ, 7 ριμπάουντ), Τάλτον 20 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Καλογιαννίδης 9 (3), Μόρις 18 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Φιλντς 4 (6 ριμπάουντ), Ρίτσαρντσον, Γιανναράς.