FEATURED ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ - ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Πρωταθλητής στις Νεάνιδες ο Σύλλας! Νίκησε τον Απόλλωνα Χαλκίδας με 44-36!

Πρωταθλητής στην κατηγορία Νεανίδων, για πρώτη φορά στην ιστορία του, είναι εδώ και λίγη ώρα ο Σύλλας Αιδηψού, που στον τελικό που έγινε στο κλειστό της Αλιάρτου νίκησε τον Απόλλωνα Χαλκίδας με 44-36!

Η ομάδα του Φώτου, στηριζόμενη στη Βαλεντίνα Τσαβόνι που είναι με διαφορά η καλύτερη παίκτρια που έχει βγάλει η Περιφέρεια τα τελευταία χρόνια, έφτασε στη νίκη έχοντας ένα σταθερό προβάδισμα στο σκορ από την αρχή.

Ο Σύλλας μπήκε εντυπωσιακά και προηγήθηκε με 11-0 κλέβοντας πολλές μπάλες στην άμυνα ζον-πρες του Φώτου ενώ ο Απόλλωνας είχε πρόβλημα και στο περιφερειακό σουτ απέναντι στη ζώνη του Σύλλα όταν ξεπερνούσε τις παγίδες.

Ακολούθησε όμως ένα 7λεπτο αφλογιστίας του Σύλλα, με τις παίκτριες της Κοροβέση να μπαίνουν στο κλίμα του αγώνα μειώνοντας με ένα δικό τους σερί 0-7 σε 11-7 στο τέλος της α’ περιόδου.

Ο Σύλλας προηγήθηκε 15-7 αλλά και πάλι ο Απόλλωνας επέστρεψε με το ημίχρονο να τελειώνει με 17-14.

Στη γ’ περίοδο ο Σύλλας έβαλε τις βάσεις για την κούπα δια χειρός Τσαβόνι που με σουτ έξω από τη γραμμή του τριπόντου έδωσε αέρα 12 πόντων (36-24) που για ένα τόσο κλειστό ματς ήταν μια μεγάλη διαφορά. Το επιμέρους σκορ σε αυτή την περίοδο ήταν 19-10, δύο πόντοι δηλαδή λιγότεροι απ’ ότι είχαν πετύχει οι δύο ομάδες σε όλο το πρώτο ημίχρονο!

Η ομάδα του Φώτου κράτησε μια σταθερή διαφορά μέχρι τέλους φτάνοντας τελικά στη νίκη και την κατάκτηση του τροπαίου με σκορ 44-36.

Διαιτητές: Χουγιάζος-Καραμπιτσάκος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-7, 17-14, 36-24, 44-36.

ΣΥΛΛΑΣ (Φώτου): Ρηγοπούλου 4 (1), Καπόλου, Καπλανάϊ, Μαστρογιαννοπούλου, Λούμη Σ., Νίτσογλου 14 (1), Φώτου, Τσαβόνι 18 (2), Πατσούρα 6, Καρμάϊ, Υδραίου, Λούμη Θ. 2.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Κοροβέση): Πανουργιά, Γεωργίου Α., Γεωργίου Μ. 6, Φουντουλάκη 10, Κουρνοπούλου 6 (1), Νοϊμάϊερ 1, Μοιρώτσου, Δαϊναβά 1, Γριμανέλη, Κουλογιάννη, Ντούρμα, Σασσάνη 12 (3).