FEATURED Α1

Play-off ερχόμαστε! (ΛΑΡΙΣΑ-ΚΥΜΗ 80-91)

Το τρένο της Κύμης δεν έκανε στάση ούτε στη Λάρισα ξεπερνώντας και αυτό το εμπόδιο με το εμφατικό 91-80 φτάνοντας τις 8 νίκες εκ των οποίων τις 4 εκτός έδρας (!), με τα play-off να είναι πλέον προ των πυλών!

Η ομάδα του Καστρίτη ήταν σούπερ στην πρώτη περίοδο όταν με πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση ξέφυγε στο σκορ με 13-28 βάζοντας τις βάσεις για μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη απέναντι σε μια ομάδα που στον πρώτο γύρο την ‘πλήγωσε’ με την δική της νίκη μέσα στη Χαλκίδα με 71-70, που αποτέλεσε και την αιτία για μια σειρά από αλλαγές που βγήκαν προς όφελος τελικά της Κύμης!

Ένα γύρο πίσω αν γυρίσουμε το χρόνο, η Κύμη ήταν τελευταία με ρεκόρ 0-6 και σήμερα βρίσκεται στο 8-9 έχοντας από τότε και έπειτα ένα μοναδικό ρεκόρ με 8 νίκες και μόλις 3 ήττες, κάνοντας πορεία ομάδας για τετράδα και όχι για παραμονή!

Η Κύμη με 10/18 τρίποντα, με 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και κρατώντας τον Σάφτενααρ που είναι ο κινητήριος μοχλός της Λάρισας μόλις στους 7 πόντους έδειξε ότι ήταν πολύ καλά διαβασμένη και προετοιμασμένη για να πάρει μια ακόμα εκτός έδρας νίκη!

Στο ημίχρονο η Κύμη ήταν στο +12 (33-45) και σε όλο το β’ ημίχρονο είχε την εικόνα της καλύτερης ομάδας με την ξεκάθαρη παράσταση νίκης που μπορεί ποτέ να μην πήρε μια μεγάλη διαφορά αλλά επίσης ποτέ δεν κινδύνευσε.

Η διαφορά έπαιζε διαρκώς μεταξύ 7-13 πόντων με την ομάδα του Καστρίτη να φτάνει στη νίκη με 91-80.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-28, 33-45, 63-70, 80-91.

ΛΑΡΙΣΑ (Σκουρτόπουλος): Μπάντερ 11 (2), Μαραγκός 10, Μουράτος 12 (1), Σάφτενααρ 7 (7 ριμπάουντ), Παπαντωνίου 13 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Παπαμακάριος 3 (1), Διαμαντάκος 5, Βαβάτσικος 12 (1), Φένερ 4, Κίλι, Μπάλογκαν 3.

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 11 (3), Οκερέαφορ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ΜακΓκι 14 (7 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 18 (2), Σμιθ 16 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης, Τζόουνς 14 (2), Γλυνιαδάκης 4, Κάιζερ 2, Μπάρλος 5.