Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ-ΜΑΚΑΡΟΣ 76-59

Μπήκε στα play-off η Ιτέα!

Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ-ΜΑΚΑΡΟΣ 76-59

Ο Γ.Σ.Ιτέας πήρε τη μεγάλη νίκη στο ντέρμπι της χρονιάς απέναντι στον Μάκαρο με 76-59 και εξασφάλισε την είσοδό του για μια ακόμα χρονιά στα play-off της Α’ ΕΣΚΑΣΕ, και…μαζί του πανηγυρίζει και ο Άρης Θήβας καθώς αν κερδίσει σε αγώνα που γίνεται τώρα στη Χαλκίδα την ΑΓΕΧ παίρνει την 1η θέση και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα play-off!

Η ομάδα του Μωραϊτη ήταν καλύτερη και πήρε δίκαια τη νίκη έχοντας μια μεγάλη διαφορά στο σκορ ιδίως στο β’ ημίχρονο του ντέρμπι.

Από την άλλη πλευρά ο Μάκαρος έκανε την χειρότερη επιθετική του βραδιά στο κρισιμότερο αγώνα της σεζόν, έχασε βολές με το…τσουβάλι και μαζί το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας μέχρι το τέλος της χρονιάς. Αν η ΑΓΕΧ που παίζει αυτή την ώρα δεν κάνει το…θαύμα απέναντι στον Άρη, η ομάδα του Παπούλια θα πάρει τη 2η θέση, θα υποδεχθεί με αβαντάζ έδρας τη Μαλεσίνα (1-1) αλλά στον τελικό θα παίξει με μειονέκτημα έδρας απέναντι στον Άρη.

Στο ντέρμπι πάντως ο Μάκαρος ξεκίνησε καλύτερα, προηγήθηκε με 7-14 για να διακοπεί το ματς για 10’ λόγω μιας κόρνας που απαίτησε ο Κοτσιμπός να σταματήσει.

Μετά τη διακοπή η Ιτέα ήταν ξεκάθαρα καλύτερη.

Ισοφάρισε στο τέλος της α’ περιόδου  σε 16-16, πέρασε μπροστά με 25-19 για να κλείσει το ημίχρονο με 37-28 υπερ της ομάδας του Μωραϊτη, με τον Μάκαρο να έχει ένα μπαράζ από συνεχόμενες χαμένες βολές!

Με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου η Ιτέα ξέφυγε με διψήφια διαφορά (45-33), με την ψαλίδα της διαφοράς να ανοίγει διαρκώς φτάνοντας στο 28’ στους 20 πόντους (58-38).

Η γ’ περίοδος τελείωσε με 60-44, ο Μάκαρος έκανε την απέλπιδα προσπάθεια μειώνοντας σε 60-49 στο 32’ αλλά μέχρι εκεί.

Η Ιτέα με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Παγώνης και Παπαδήμα ξέφυγε και πάλι (65-51 στο 31’) για να φτάσει στο +16 στο 36’ (68-52) για να τελειώσει κάπου εκεί το ντέρμπι! Τα υπόλοιπα λεπτά είχαν περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με την Ιτέα να πανηγυρίζει μια μεγάλη νίκη με 76-59 που τις έδωσε το δικαίωμα να μπει στα play-off του πρωταθλήματος!

Κορυφαίος των νικητών ο Παγώνης που ήταν το…computer του Μωραϊτη πάνω στο παρκέ. Από κοντά τον ακολούθησε σε απόδοση ο Παπαδήμας.

Από τον Μάκαρο που έχασε πολλές βολές και μαζί το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας, ξεχώρισε ο Λούπουλ με 23 πόντους.

Διαιτητές: Κοτσιμπός-Χουγιάζος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-16, 37-28, 60-44, 76-59.

Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Μωραϊτης): Παγώνης 19, Παπαθεοχάρης 8 (2), Μπαντελάς 2, Γεωργαντάς 5, Παπαδρόσος 2, Αγγελόπουλος 3, Πράππας 3 (1), Ευθυμίου 13 (1), Παπαδήμας 14, Δημητρίου 2, Κουτρόγιαννος 5 (1), Σκούρας.

ΜΑΚΑΡΟΣ (Παπούλιας): Λεοντίου 8 (2), Κουτσογιάννης 7 (1), Οικονόμου 6, Λούπουλ 23 (1), Διαμάντης, Τσικνής, Φουσέκης 3, Φωτητζόγλου 4, Μουτζούρης, Νασάκης 8.